Czterodniowy czas pracy już w 2026 roku! Ministerstwo przedstawia plany

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, zaprezentowała główne założenia programu skrócenia czasu pracy w Polsce. Pilotaż planowany jest na 2026 rok, a szczegółowe zasady poznamy do końca czerwca 2025 roku.

fot. Warszawa w Pigułce

Trzy filary programu pilotażowego

Minister Dziemianowicz-Bąk przedstawiła w Sejmie trzy podstawowe założenia pilotażu skrócenia czasu pracy. „Po pierwsze – wiedza zamiast uprzedzeń. Po drugie – dobrowolność, a nie odgórny przymus. Po trzecie – rozwiązania szyte na miarę, a nie jak od sztancy. To są trzy najważniejsze cechy i założenia pilotażu skrócenia czasu pracy z zachowaniem poziomu wynagrodzenia” – powiedziała szefowa resortu.

Inicjatywa ta jest rezultatem wniosku złożonego przez Lewicę do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o uruchomienie programu pilotażowego dotyczącego skrócenia czasu pracy. Minister podkreśliła, że będzie to pierwszy tego typu program pilotażowy w tej części Europy.

Elastyczne podejście do różnych branż

Ważnym elementem pilotażu ma być dostosowanie zasad do specyfiki poszczególnych sektorów gospodarki. „Pilotaż skróconego czasu pracy jest elastyczny – będzie dostosowany do potrzeb poszczególnych branż, wielkości przedsiębiorstwa i specyfiki danego sektora” – wyjaśniła Dziemianowicz-Bąk.

Jak wcześniej zapowiadała minister, testowane będą różne modele skrócenia czasu pracy. „To czasami będzie skrócenie dnia pracy godzinowo. To czasami może być wydłużenie dni urlopu, na przykład w zakładach produkcyjnych, w których trudno byłoby skrócić ten godzinowy wymiar. Można redukować dni pracy w tygodniu” – tłumaczyła.

Harmonogram wdrażania zmian

Program pilotażowy będzie wprowadzany etapowo. Do 30 czerwca 2025 roku resort pracy przedstawi szczegółowe zasady i warunki przedsięwzięcia. W kolejnych miesiącach rozpocznie się nabór dla firm, instytucji i organizacji. W 2026 roku ruszy właściwy pilotaż skróconego czasu pracy

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej zwróciła uwagę, że ograniczenie godzinowego wymiaru pracy może być odpowiedzią na aktualne wyzwania społeczno-gospodarcze, takie jak kryzys demograficzny, rozwój sztucznej inteligencji i postępująca automatyzacja procesów produkcyjnych.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl