Cztery etapy szczepień. Start możliwy jeszcze w tym roku

Szczepionki przeciw COVID-19 mogą pojawić się w Polsce jeszcze pod koniec grudnia. Jeżeli szczepionka zostanie dopuszczona na terenie Unii Europejskiej, pierwsza grupa zacznie przyjmować ją od 27 grudnia. 

Fot. Shutterstock

Jak poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, pierwsza partia szczepień nie będzie jeszcze szczepieniem masowym.

Jak poinformował szef KPRM na antenie Programu 1 Polskiego Radia, szczepionki trafią na początku do grupy 0 w której znajdzie się personel medyczny, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy.

W kolejnej grupie 1 znajdą się pensjonariusze domów opieki społecznej, osoby powyżej 60 roku życia, zaczynając od najstarszych, służby mundurowe oraz nauczyciele.

Grupa 2 to osoby poniżej 60 roku życia, przewlekle chore (cukrzyca, choroby płuc, otyłość, nowotwory), oraz osoby narażone na częste kontakty społeczne.

Do ostatniej 3 grupy należeć będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych a także pozostała część dorosłych osób.

Początek i realizacja szczepień zależna jest jednak od pozytywnej opinii Europejskiej Agencji Leków i dopuszczenie szczepionek na rynek przez Komisję Europejską.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c