Czwarta szczepionka na COVID-19! Kiedy pierwsze dostawy?

Jak zapowiedział minister zdrowia, już wkrótce do Polski dotrze ponad 4 mln dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi koncernu Johnson&Johnson. Pierwsze dostawy prawdopodobnie pojawią się już w kwietniu!

Fot. Shutterstock

Szczepionka firmy Johnson&Johnson została zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków. Oznacza to, że preparat ten będą mogły stosować państwa unijne. Różni się ona od obecnie dostępnych produktów przede wszystkim tym, że podaje się ją tylko w jednej dawce. Dodatkowo, nie trzeba jej przechowywać w tak niskich temperaturach.

Jak podkreślił Adam Niedzielski w mediach społecznościowych, preparat daje 85% ochronę przed ciężkim przebiegiem zakażenia od 14 dnia po zaszczepieniu oraz 100% ochronę przed hospitalizacją i zgonem od 28 dnia po otrzymaniu dawki.

Minister przekazał również, że polski rząd zakłada, że w drugim kwartale 2021 roku do kraju trafi aż 4,5 miliona dawek preparatu firmy Johnson&Johnson. Jak zaznacza Światowa Agencja Zdrowia, szczepionka ta skuteczna jest bez względu na wiek, płeć czy grupę etniczną. Eksperci zalecają ją również w tych krajach, w których występuje wiele mutacji COVID-19.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c