Czy autysta też może być dobrze wychowany? [MATERIAŁ EDUKACYJNY]

Razem z naszymi partnerami z Przedszkola Wiatr w Żagle postanowiliśmy podnieść społeczną świadomość na temat autyzmu. Co jakiś czas na naszych łamach będą ukazywać się materiały edukacyjne powstałe przy współpracy ze specjalistami, którzy na codzień pomagają osobom ze spektrum autyzmu. 

Fot. Pixabay

Dobre wychowanie jest bardzo ważne. Dzięki niemu przystosujemy się do życia w społeczeństwie, jesteśmy bezpieczni i po prostu łatwiej nam w wielu sytuacjach.

Każdy rodzic chce żeby jego dziecko było dobrze wychowane. Rodzice dzieci ze spectrum autyzmu często myślą, ze ich dzieci nie są w stanie dobrze zachowywać w różnych sytuacjach- to nie prawda!

Autysta nie rozumie norm społecznych, nie wie, kiedy należy powiedzieć „dziękuje” albo, że jak ktoś jest smutny to trzeba go pocieszyć(podobnie jak dzieci neurotypowe), ma problem z odczuwaniem empatycznym, dlatego trzeba ich tego nauczyć.

Przy odpowiedniej terapii maluch autystyczny wie, że w trakcie posiłku musi siedzieć przy stole i używać sztućców, że nie wolno mu krzyczeć czy biegać na ulicy. Zachowania te trzeba utrwalać cały czas- tak jak u dziecka bez zaburzeń. Autystom trudniej przystosować się do norm społecznych, ale to nie znaczy, że nie są w stanie się tego nauczyć i można im „odpuścić”, wręcz przeciwnie, trzeba kłaść na to jeszcze większy nacisk.

Intensywna terapia sprawi, że na pierwszy rzut oka nikt nie zauważy, że dziecko boryka się z problemem, a na tym najbardziej nam zależy.

Często rodzice wychodzą z założenia, że dziecko jeszcze ma czas aby nauczyć się dobrych zachowań. Według nas im szybciej zaczniemy wpajać je pociechom tym lepiej.

Dla dobra dziecka ważna jest  współpraca rodziców z terapeutami,

http://przedszkole-wwz.pl/

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.