Czy będąc na kwarantannie można pracować?

Coraz więcej osób kierowanych jest na kwarantannę domową ze względu na kontakt z osobą zakażoną. Obecnie czas trwania izolacji wynosi 10 dni. Czy w tym czasie można pracować? 

Fot. Pixabay

Podczas kwarantanny należy zostać w domu, a monitorować to mogą służby i aplikacja mobilna. Również samemu należy sprawdzać regularnie swój stan zdrowia poprzez mierzenie temperatury, obserwację czy nie występują poważniejsze objawy zakażenia. Można też skorzystać z usługi teleporady łącząc się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Osoby, które przebywają na izolacji niekoniecznie muszą być zakażone. Jeśli mieli jedynie kontakt ze źródłem zakażenia, nie ma przeciwskazań, aby pracowali zdalnie podczas odbywania kwarantanny. Taka osoba nie jest traktowana jak osoba chora więc jeśli tylko ma taką możliwość, powinien normalnie pracować z domu. Inaczej wygląda sytuacja kiedy osoba odbywająca kwarantannę ma objawy zakażenia lub pozytywny wynik testu na COVID-19. Wtedy lekarz rodzinny decyduje o wystawieniu zwolnienia chorobowego. Pracownik nie wykonuje swoich obowiązków, a zasiłek wynosi 80% wynagrodzenia.

Podczas ostatnich konferencji Adam Niedzielski wypowiedział się na temat pracy zdalnej. Minister zdrowia zaznaczył, że trwają prace nad regulacjami, które umożliwią kierowanie do pracy zdalnej osób na kwarantannie.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c