Czy można mieć jednocześnie grypę i koronawirusa?

Jak informują eksperci, możliwe jest jednoczesne zakażenie się wirusem SARS-CoV-2 i mieć wirusa grypy. Dlatego w czasie jesieni i zimy należy szczególnie uważać. 

Fot. Pixabay

Naukowcy na całym świecie sprawdzają czy możliwe jest zakażenie koronawirusem i przechodzić grypę. Pandemia COVID-19 wybuchła w marcu, więc w tym roku jesienią i zimą naukowcy i lekarze obserwują po raz pierwszy takie skrzyżowanie wirusów.

Jak tłumaczy Wprost, jeden i drugi wirus charakteryzuje się podobnymi objawami. Wsród nich jest gorączka, zmęczenie, ból głowy i ciała, kaszel i katar. Lekarze zaznaczają, że bardzo ciężko jest odróżnić obie choroby bez wykonania testów. Jednak dodają, że bardziej narażone na koronawirusa są osoby starsze, mające choroby współistniejące czy kobiety w ciąży.

„Jest zdecydowanie prawdopodobne, że jeśli ktoś ma obie infekcje, jego organizmowi trudniej jest z tym walczyć. A są to dwa wirusy, które mogą potencjalnie powodować uszkodzenie płuc i zapalenie płuc.”

-tłumaczy dr Eric Sachinwalla, który jest dyrektorem medycznym ds. zapobiegania i kontroli zakażeń. Naukowcy uważają, że mimo wszystko większym zagrożeniem dla życia jest wirus grypy. Dlatego tak ważne jest, aby się zaszczepić. Szczególnie, że taka szczepionka, w przeciwieństwie do szczepionki na COVID-19, jest dostępna dla każdego.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c