Czy mróz zabija wirusa SARS-CoV-2?

W Polsce w ciągu najbliższych dni temperatury mogą wynieść nawet do -20 stopni Celsjusza. Pojawiają się teorie, że mróz może szkodzić wirusom. Czy to prawda? Jak się okazuje, wcale nie! Minusowe temperatury nie zabiją wirusa SARS-CoV-2.

Fot. Shutterstock

Wiadomo, że upały nie pomagają w pozbyciu się wirusa SARS-CoV-2. Naukowcy oszacowali, że większość koronawirusów ginie dopiero po wystawieniu ich na działanie temperatury minimum 65 stopni Celsjusza.  Niestety, wirus SARS-CoV-2 pozostanie z nami również przy minusowych temperaturach.

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że koronawirus może być transmitowany przy każdej pogodzie i nie ma żadnego powodu, aby wierzyć, że mróz go zabija. Dodaje, że deszcz i śnieg może jedynie „rozproszyć” wirusy obecne na różnych obiektach na zewnątrz, ale zakażenie COVID-19 odbywa się przede wszystkim drogą kropelkową. Temperatury ujemne nie są zatem istotne w zwalczaniu wirusa SARS-CoV-2.

WHO ostrzega także, że zimą wiele osób przebywa przede wszystkim w domach, a w zamkniętych pomieszczeniach wirus łatwiej się rozprzestrzenia. Dlatego warto pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Również pora sprzyja różnym innym infekcjom, takim jak grupa czy przeziębienie, które łatwo pomylić z zakażeniem. Dlatego wirusolodzy są zgodni, że jedyną ochroną przed COVID-19 jest szczepionka.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c