Czy po zmianie prawa będzie można jeździć hulajnogami?

Hulajnogi elektryczne bardzo szybko zyskały popularność, ale równie prędko okazało się, że mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo.

Fot. Shutterstock

Problemami okazały się wysokie prędkości, jazda wśród pieszych po chodnik, poruszanie się po ulicach, jazda w kilka osób na jednej hulajnodze.

Konkretne przepisy mógłby wprowadzić odpowiednią ustawą, albo nowelizacją Ustawy o Ruchu Drogowym sejm, ale zajmuje się nimi również Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Od dłuższego czasu robione są przymiarki, czy hulajnogi traktować np. jak rowery.

Przedłużają się jednak analizy, które są niezbędne przed rozpoczęciem prac legislacyjnych. Badane są między innymi rozwiązania prawne, które zwłaszcza w ostatnim czasie zostały wprowadzone w innych krajach. Pojawia się również kwestia odpowiedzialności samorządów, np. za porzucony sprzęt.

Rozważane jest m. in. dopuszczenie hulajnóg do poruszania się po ścieżkach rowerowych i ograniczenia ich prędkości (obecnie niektórzy producenci chwalą się nieoficjalnie, że ich produkty rozpędzają się nawet do 50 km na godzinę).

Według planów, prace nad nowelizacją Ustawy o Ruchu Drogowym powinny się zakończyć do końca czerwca.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c