Czy podatek cukrowy coś zmienił? Ministerstwo podało pierwsze dane!

Od 2021 roku w Polsce wprowadzono tzw. podatek cukrowy. Jak wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów, wpływy z podatku wyniosły ponad 75  milionów złotych!

Fot. Pixabay

Podatek cukrowy wszedł w życie 1 stycznia 2021 roku. Opłata wynosi 50 groszy za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej oraz 10 groszy za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej, czyli kofeiny lub tauryny. Za każdy gram cukru powyżej 5 gram na 100 ml w przeliczeniu na litr napoju podatnik musi dopłacić kolejne 5 groszy.

Ponad 96% wpływów z podatku ma trafiać do Narodowego Funduszu Zdrowia i zostać przeznaczone na działania podejmowane w walce z otyłością. Termin opłaty za styczeń minął 25 lutego i opłatę w terminie wniosło 469 podmiotów. Natomiast po tym czasie dokonało ich jeszcze 74.

Jak przekazał resort finansów, ze wstępnych analiz wynika, że wpływy wyniosły już 75,96 milionów złotych. Ministerstwo podkreśla jednak, że wyniki mogą ulec zmianie, ze względu na to, że niektóre firmy mogły nie wywiązać się z ustawowego obowiązku.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c