Czy zwykły test na COVID-19 pokaże, którą odmianę wirusa SARS-CoV-2 mamy? Rzecznik MZ odpowiada

Nowy szczep koronawirusa, który po raz pierwszy zauważono w Wielkiej Brytanii, pojawił się już w kilku innych miejscach. W rozmowie z Radiem Plus, rzecznik Ministerstwa Zdrowia odpowiedział na pytanie czy zwykły test na COVID-19 będzie w stanie pokazać, z którą odmianą wirusa dana osoba ma do czynienia

Fot. Shutterstock

Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z Radiem Plus poruszał wiele tematów związanych z pandemią koronawirusa w Polsce. Wypowiedział się na temat wprowadzonych obostrzeń dotyczących m.in zakazu lotów z Wielkiej Brytanii, kwarantanny narodowej czy programu szczepień. Zwrócił też uwagę na nowy wariant COVID-19, który pojawia się w coraz większej ilości krajów.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekazał, że nowa odmiana, która została wykryta 14 grudnia na terenie Wielkiej Brytanii jest szczególnie niebezpieczna, bo pomimo mniej drastycznego przebiegu zakażenia, jest ona bardziej zakaźna. Co jest jednak problematyczne to fakt, że zwykły test na COVID-19 nie pokaże czy to nowy szczep wirusa SARS-CoV-2. Jak tłumaczy, aby to określić potrzebna jest szersza diagnostyka.

Podczas rozmowy odpowiedział też na pytanie ile osób do tej pory ze środowiska medycznego zgłosiło się do szczepień. Ta liczba to około 200 tysięcy osób, czyli zaledwie 20% wszystkich z tej grupy. Dodał natomiast, że nie jest zaniepokojony jeszcze tym faktem, ponieważ w Polsce mamy tendencje do zgłaszania się na ostatnią chwilę. Zaznaczył też, że również jeśli chodzi o medyków to szczepienia są dobrowolne.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c