Czy to jedna z ostatnich zmian czasu? Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki w 2023 roku?

Przez lata mieszkańcy krajów Unii Europejskiej przywykli do przestawiania zegarków dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Jednak pojawiające się co jakiś czas doniesienia sugerują, że może to być już przeszłość. Wielu ludzi zadaje sobie pytanie: czy zmiana czasu na zimowy w 2023 roku będzie ostatnią?

Fot. Obraz wygenerowany przez DALL·E 3

Przed wybuchem globalnej pandemii COVID-19, Unia Europejska rozpoczęła prace nad nowymi przepisami dotyczącymi zmiany czasu. Celem tych działań było potencjalne zniesienie tej praktyki w krajach członkowskich. Wielu obywateli z niecierpliwością oczekiwało końca tej corocznej rutyny.

Jednak mimo wcześniejszych deklaracji, prace UE w tej sprawie zostały zawieszone. Aktualnie obowiązująca dyrektywa UE 2000/84/EC jasno wskazuje, że zmiana czasu na zimowy ma miejsce w ostatnią niedzielę października każdego roku. Dlatego w 2023 roku przestawienie zegarków odbędzie się dokładnie 29 października, w nocy z soboty na niedzielę.

Co dalej ze zmianą czasu w Polsce?

Oficjalne stanowisko w tej sprawie jest jednoznaczne. Jak czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Rozwoju i Technologii z 2021 roku: „Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026). Stąd potrzeba wydania nowego rozporządzenia. Nie ma ono nic wspólnego z odchodzeniem od zmian czasu.”

Podsumowując, choć wiele osób liczy na to, że przestawianie zegarków stanie się historią, na razie nie ma takich planów. Obecne regulacje w zakresie zmiany czasu będą obowiązywały przynajmniej do 2026 roku, a wszelkie prace nad zmianą tego stanu rzeczy zostały na razie wstrzymane.

Co roku wprowadzamy czas letni na pół roku tj. od końca marca danego roku (odwołując tym samym obowiązywanie czasu zimowego), a na końcu października danego roku przechodząc na czas zimowy – odwołujemy czas letni. I tego właśnie dotyczy procedowane przez nas nowe rozporządzenie do którego zobowiązuje państwa członkowskie Komisja Europejska. Wprowadzenia wspólnej daty rozpoczęcia i zakończenia stosowania czasu letniego a nie prac nad zniesieniem zmian czasu. Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni. Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią.” – czytamy w oświadczeniu ministerstwa.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl