Decyzja zapadła! Rada Warszawy przegłosowała. Strefa płatnego parkowania w kolejnych dzielnicach!

Od września wprowadzamy strefę płatnego parkowania na Ochocie i Żoliborzu! Dzięki temu mieszkańcy szybciej znajdą wolne miejsce na zaparkowanie auta.  Wprowadzamy też dla Was nowy, rozszerzony abonament parkingowy” – informuje Miasto Stołeczne Warszawa

Za 50 zł miesięcznie będzie można zostawić samochód nie tylko pod domem, ale na terenie całego osiedla” – dodaje miasto

Za było 38, przeciw 15, wstrzymało się 5, nieobecnych 2 osób.

Czy zdarzyło Wam się krążyć kilka, kilkanaście, a czasami nawet kilkadziesiąt minut w poszukiwaniu miejsca parkingowego? Czy przez poszukiwanie miejsca spóźniliście się na ważne dla Was spotkanie czy wizytę u specjalisty? Gorzej – nie byliście w stanie znaleźć miejsca pod własnym domem? A do tego krążąc samochodem po okolicznych uliczkach konkurowaliście o to jedno miejsce, które może wreszcie się zwolni, z całym sznurem innych aut i ich kierowców, tworząc parkingowy mini-korek?
Właśnie po to, by zapobiegać takim sytuacjom rozszerzamy i reformujemy strefę płatnego parkowania w Warszawie. Po rozszerzeniu jej o Wolę i Pragę-Północ, teraz nadszedł czas na Żoliborz i Ochotę. Radni

Miasto Stołeczne Warszawa

przyjęli dziś uchwałę w tej sprawie. Strefa rozszerzy się o dwie nowe dzielnice 6 września. To kolejna decyzja, która wpisuje się w nasz całościowy plan porządkowania i uszczelniania systemu płatnego parkowania w mieście.

Dlaczego te posunięcia są niezbędne? Bo centralne dzielnice miasta nie są z gumy, a w naturalny sposób przyciągają codziennie tysiące ludzi – do rozmaitych urzędów, firm, do pracy, na studia, przez bliskość do centrum – z których część przyjeżdża samochodami. Przez to wolne miejsca parkingowe zapełniają się momentalnie, a bez dodatkowej „motywacji” w postaci opłaty niechętnie zwalniają się ponownie. Boleśnie odczuwalne jest to właśnie dla mieszkańców Żoliborza i Ochoty. Według naszych analiz lwią część miejsc parkingowych w tych dzielnicach oblegają często pojazdy „przyjezdne”, co znacząco utrudnia funkcjonowanie okolicznym mieszkańcom.
I to właśnie mieszkańcy w ramach konsultacji społecznych dali nam jednoznaczną odpowiedź w kwestii tego, czy strefa powinna zostać rozszerzona. W spotkaniach online oraz dyżurach telefonicznych udział wzięło blisko 1000 osób, otrzymaliśmy też ponad 1300 pism, e-maili i formularzy elektronicznych z pytaniami i uwagami do proponowanych zmian. Poparcie było niemal jednomyślne, raptem kilkadziesiąt głosów wprost i bezwarunkowo sprzeciwiało się wprowadzeniu strefy. Rozszerzając strefę działamy więc zgodnie z wolą mieszkańców Żoliborza i Ochoty.
Również z myślą o osobach zamieszkujących dzielnice objęte strefą poszerzamy ofertę abonamentów. Oprócz dotychczasowego, kosztującego 30 zł rocznie abonamentu rejonowego obowiązującego do 150 m od domu, wprowadzamy abonament obszarowy. Będzie on obejmował całe osiedle lub znaczną część dzielnicy. Taki poszerzony abonament kosztował będzie 50 zł miesięcznie. Co więcej, osoby korzystające z takiego abonamentu będą mogły otrzymać identyfikator uprawniający do korzystania z dodatkowych miejsc zarezerwowanych wyłącznie dla mieszkańców.
Realizowana przeze mnie krok po kroku reforma strefy płatnego parkowania ma jasne cele. To przyspieszenie rotacji i odblokowanie miejsc parkingowych tak, by mogli z nich korzystać ci, którzy realnie ich potrzebują w tym momencie. To także znaczące ograniczenie natężenie ruchu związanego wyłącznie z poszukiwaniem miejsc, co nie tylko zakłóca płynność ruchu, ale też negatywnie wpływa na jakość powietrza. To wreszcie troska o to, aby mieszkańcy objętych strefą dzielnic mogli zaparkować w sensownej odległości od swojego domu.
Pozytywne efekty dotychczas przeprowadzonych zmian odczuwają już mieszkańcy Pragi-Północ i Woli. Czas na kolejne dzielnice – tak, by kontynuować walkę z parkingową „wolną amerykanką” – pisze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c