Defibrylator użyty w metrze. Uratował życie człowieka

Samodzielnie diagnozuje pacjenta, dobiera moc impulsu oraz prowadzi krok po kroku jak zapewnić pomoc. Defibrylatory w metrze stały się bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa. Jeden z nich po raz kolejny uratował życie po zasłabnięciu pasażera.

Fot. Materiały prasowe

Automatyczny zewnętrzny defibrylator to przenośne, elektroniczne urządzenie potrafiące samodzielnie zdiagnozować zaburzenia rytmu serca, a następnie je zdefibrylować. Urządzenie jest proste w użyciu. Obrazkowa instrukcja obsługi prowadzi osobę udzielającą pomocy krok po kroku i w zrozumiały sposób wyjaśnia, w jaki sposób ułożyć chorego i jak umieścić na jego ciele elektrody. Urządzenie samo ocenia rytm pracy serca i decyduje, czy potrzebna jest defibrylacja. Jeśli uzna, że tak, samo dobiera odpowiednią moc impulsu i wskazuje moment jego wysłania. Osoba podejmująca akcję ratunkową może być pewna, że nie zrobi nic niewłaściwie.

Na każdej stacji
Na stacjach warszawskiego metra defibrylatory znajdują się na peronach, w miejscach ogólnodostępnych. Wyjęcie urządzenia z osłony i zastosowanie go do reanimacji automatycznie uruchamia również alarm dźwiękowy. Dzięki temu pracownicy metra są informowani, że na stacji jest osoba, która wymaga pomocy.

Ratuje życie

Tylko w tym roku defibrylatory zostały użyte już trzykrotnie. Ostatnie zdarzenie miało miejsce wczoraj na stacji Płocka. Po godzinie 7 rano, dyżurny stacji otrzymał informację o zasłabnięciu osoby na peronie. Po sprawdzeniu czynności życiowych, dyżurny i wartownicy przystąpili do reanimacji, która była prowadzona do przyjazdu karetki pogotowia. W trakcie zdarzenia użyto defibrylatora. Ratownicy medyczni zabrali pasażera do szpitala o godz. 7.50. Tylko dzięki sprawnym i zdecydowanym działaniom dyżurnego stacji uratowane zostało życie pasażera.

13 lat w metrze

Automatyczne defibrylatory pojawiły się w warszawskim metrze w 2007 roku. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przekazało wówczas 8 tego typu urządzeń. Na przestrzeni lat liczba ta systematycznie wzrastała, urządzenia były wymieniane na nowsze. Obecnie defibrylatory znajdują się na wszystkich peronach oraz dodatkowo w przestrzeniach technicznych stacji Rondo Daszyńskiego i Stadion Narodowy. Łącznie na obu liniach mamy 44 urządzenia – 26 na linii M1 i 18 sztuk na linii M2.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]