Diecezja Warszawsko-Praska podjęła decyzję w sprawie wizyt duszpasterskich!

W całym kraju trwają dyskusje się jak w tym roku będzie wyglądać kolęda. W wielu miejscach odwołano tradycyjne wizyty duszpasterskie. Teraz zapadła pierwsza decyzja dotycząca kolędy w Warszawie. 

Fot. Pixabay

Pierwsze diecezje podjęły już decyzję dotyczącą wizyt duszpasterskich w roku 2020/2021. Wszystko ze względu na bezpieczeństwo związane z panującą pandemią koronawirusa. Większość zdecydowała się na odwołanie tradycyjnych spotkań z wiernymi, zastępując to np. mszami za mieszkańców. Inne parafie deklarują, że pojawią się jedynie w tych miejscach, do których zostaną zaproszone. Póki co kolędy zostały odwołane między innymi w Katowicach czy w Poznaniu.

Wciąż nie wiadomo jak sytuacja będzie wyglądać w Warszawie. Metropolita archidiecezji warszawskiej nie przekazał jeszcze żadnych informacji na ten temat. Jak dowidziała się jednak „Gazeta Wyborcza”, diecezja warszawsko-praska podjęła wstępne decyzje w tej sprawie. Rzecznik diecezji przekazał, że biskup również wstrzymał wizyty duszpasterskie. Wiadome jest, że kolęda nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Dodano, że w późniejszym czasie będą przekazywane informacje odnośnie form wizyt księży, które zapewnią zdrowie i bezpieczeństwo parafian i duchownych.

W Polsce kolęda rozwinęła się na przełomie XIV i XV wieku. W kościele katolickim za czas odwiedzin duszpasterskich przyjął się okres po świętach Bożego Narodzenia, zazwyczaj trwający do Ofiarowania Pańskiego, które obchodzone jest 2 lutego. W obecnych czasach coraz mniej osób przyjmuje księdza w domu, uważając, że ma to na celu głownie zebranie ofiar. Są jednak wierni, którzy każdego roku przygotowują się na wizytę duchownego z ogromnym zaangażowaniem.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c