Dlaczego część osób przechodzi COVID-19 gorzej niż inni? Nowe badania!

Naukowcy wciąż próbują dowiedzieć się dlaczego u części osób koronawirus rozwija się ciężej, a inni przechodzą go praktycznie bezobjawowo. Eksperci z Uniwersytetu Yale wpadli na zaskakujący pewien trop. 

Fot. Shutterstock

Od czego zależy rozwój wirusa SARS-CoV-2 i dlaczego niektóre osoby atakuje w tak ciężki sposób, prowadząc nawet do śmierci, a inni przechodzą go bez żadnych objawów? Na to pytanie starają się odpowiedzieć naukowcy z całego świata, wykonując mnóstwo różnych badań i analiz. Na ciekawy trop wpadli badacze z Uniwersytetu Yale, którzy sprawdzili czy w organizmach zakażonych koronawirusem pacjentów znajdują się przeciwciała i czy jaki wpływ mają one na przebieg choroby.

Badanie przeprowadzono na 170 hospitalizowanych osobach, które ciężko przechodziły zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Porównano je następnie z przeciwciałami pacjentów przechodzących zakażenie łagodnie lub bezobjawowo. Jak się okazuje, we krwi wielu hospitalizowanych pacjentów obecne były autoprzeciwciała, które mogły atakować interferony. Dodatkowo, obecne były też ciała mogące blokować funkcjonowanie ważnych komórek układu odpornościowego, w tym komórek NK i limfocytów T.

W kolejnych badaniach sprawdzono jaki jest związek między przeciwciałami autokreatywnymi a stopniem rozwoju zakażenia koronawirusem. Tym razem badania wykonano na myszach. Ustalono, że obecność autoprzeciwciał może w faktyczny sposób przyczyniać się do wystąpienia ciężkiego przebiegu zakażenia.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c