Dlaczego dzieci są bardziej odporne na COVID-19? Nowe badania!

Najnowsze badania sugerują, że to różnice w działaniu układu immunologicznego i lepszy stan naczyń krwionośnych pomagają dzieciom uporać się z koronawirusem lub całkowicie uchronić się przed zakażeniem. Badania opublikowano w magazynie „Archives of Disease in Childhood”.

Fot. Shutterstock

Naukowcy z Murdoch Children’s Research Institute, University of Melbourne i University of Fribourg sprawdzili dlaczego dzieci łatwiej przechodzą przez zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Często zdarza się, że w są odporne na zakażenie lub chorują bezobjawowo. Od czego to zależy?

Jak wynika z analizy badań kluczowe znaczenie może mieć stan komórek śródbłonka, w tym naczynia krwionośne, serce i układ naczyń limfatycznych, który jest w dużo lepszym stanie niż u osób starszych. Z wiekiem ten stan ulega pogorszeniu, dlatego szczególnie w wieku 70 lat i więcej, ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 i zgonów jest znacznie większe. Drugą sprawą jest lepsza odporność najmłodszych. Wynika to ze szczepień, między innymi MMR, przeciwko śwince, różyczce czy odrze. Również dzięki temu organizmom dzieci łatwiej jest walczyć z infekcją. Naukowcy zwracają uwagę również na inną mikroflorę w nosie, gardle, żołądku i płucach. U dzieci istnieje tam więcej wirusów i bakterii, które mogą ograniczyć postępy wirusa SARS-CoV-2.

Jak zauważają eksperci, kluczową rolę może mieć też zwiększony poziom witaminy D. Wśród dorosłych często mówi się o jej niedoborze, ogromna ilość ludzi na całym świecie zmaga się z za niskim poziomem tej witaminy. Dzieci posiadają jej znacznie więcej, a ma ona działanie przeciwzapalne. Autorzy uważają, że są to niezwykle istotne informacje, które mogą pomóc w dalszym odkrywaniu choroby jaką jest COVID-19.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c