Do drzwi puka komornik? Nowe przepisy! Tyle mogą Ci zabrać

Od stycznia 2025 roku wzrosną kwoty wolne od zajęcia komorniczego. To efekt podwyżki płacy minimalnej do 4666 złotych brutto. Sprawdź, ile pieniędzy komornik będzie musiał zostawić na koncie dłużnika.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Wyższe kwoty chronione przed komornikiem

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, automatycznie zwiększy się kwota wolna od zajęcia komorniczego. Od stycznia wyniesie ona 3499,50 złotych netto, co stanowi 75% wynagrodzenia minimalnego. To dobra wiadomość dla osób z zadłużeniem – na ich kontach pozostanie więcej pieniędzy na podstawowe potrzeby życiowe.

Pracownik zatrudniony na pełny etat nie będzie mógł otrzymać mniej niż 3510,92 złotych netto (przy standardowych odliczeniach podatkowych i składkowych).

Co może, a czego nie może zająć komornik?

Komornik ma prawo zająć konkretny rachunek bankowy lub, jeśli nie wskaże numeru konta, bank musi zablokować wszystkie rachunki do wysokości zadłużenia.

Są jednak świadczenia całkowicie chronione przed zajęciem komorniczym:

  • świadczenie 800+ (dawne 500+)
  • świadczenia z pomocy społecznej
  • alimenty
  • stypendia

Komornik nie może również zająć:

  • niezbędnego wyposażenia domowego (pralka, lodówka)
  • przedmiotów do pracy i nauki
  • zapasów żywności i opału

Wyjątek od reguły

Warto pamiętać, że w przypadku długów alimentacyjnych zasady są surowsze – tutaj nie obowiązuje standardowa kwota wolna od zajęcia, a komornik może przejąć nawet 60% miesięcznego wynagrodzenia dłużnika.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl