Dodatkowy dzień wolny od pracy w listopadzie. Kto ma do niego prawo?
W tym roku Polacy mogą liczyć na mały prezent w kalendarzu pracy – dodatkowy dzień wolny od pracy. Wszystko to za sprawą Narodowego Święta Niepodległości, które w 2023 roku wypada w sobotę, 11 listopada.
Kto zyska dodatkowy urlop?
Zgodnie z artykułem 130 Kodeksu pracy, każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę zyska dodatkowy dzień urlopu, gdyż dzień ustawowo wolny od pracy przypada na dzień, w którym pracownik zwykle nie pracuje. Oznacza to, że pracodawcy są zobowiązani obniżyć wymiar czasu pracy swoich pracowników o 8 godzin.
Jak wykorzystać wolne?
Pracownik, który pracuje na pełny etat i miałby w normalnych okolicznościach pracować w sobotę, otrzyma wolne w innym dniu. Jeśli okres rozliczeniowy w danym zakładzie pracy jest miesięczny, dzień wolny należy wykorzystać w ciągu tego miesiąca. W przypadku, gdy firma stosuje dłuższe okresy rozliczeniowe, np. kwartalne, dodatkowy dzień wolny musi być udzielony pracownikowi do końca takiego okresu.
Jakie prawa mają pracownicy?
Pracownicy powinni pamiętać, że dzień wolny jest ich prawem, a nie przywilejem, który może być przyznany lub odmówiony przez pracodawcę. Jednocześnie sposób wykorzystania tego dnia wolnego może być przedmiotem ustaleń między pracodawcą a pracownikiem – mogą oni np. zgodzić się na wykorzystanie tego dnia w innym, dogodnym obu stronom terminie.
Czy wszystkich obowiązuje dodatkowy dzień wolny?
Należy podkreślić, że dodatkowy dzień wolny przysługuje wyłącznie pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Osoby pracujące na innych formach zatrudnienia, takich jak umowy zlecenie czy umowy o dzieło, nie mogą skorzystać z tego uprawnienia. Podobnie jest w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą.
Reasumując:
Dodatkowy dzień wolny od pracy to okazja do dodatkowego wypoczynku lub załatwienia prywatnych spraw, które zazwyczaj odkładamy „na później” z powodu braku czasu. Warto więc już teraz zaplanować, jak chcemy wykorzystać ten dodatkowy dzień wolny od pracy.
Pracodawcy powinni natomiast zadbać o odpowiednią organizację pracy, aby wszyscy pracownicy mogli skorzystać z przysługującego im prawa, a zarazem aby nie zakłóciło to płynności pracy firmy. To idealny moment, aby wykazać się elastycznością i dbałością o dobro pracowników, które w długofalowej perspektywie z pewnością przyniesie korzyści dla obu stron stosunku pracy.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.