Donald Tusk reaguje na wieści o Robercie Fico: „Szokujące…”

To prawdziwie tragiczne i wstrząsające informacje, które nadeszły do nas ze Słowacji. Premier Robert Fico padł ofiarą brutalnego zamachu, do którego doszło po wyjazdowym posiedzeniu rządu w Handlovej. Według doniesień słowackich mediów, stan premiera jest bardzo poważny – został postrzelony trzykrotnie, w brzuch i klatkę piersiową.

Fot. Shutterstock

Napastnik miał zawołać premiera, a następnie oddać w jego kierunku strzały. Świadkowie mówią o pięciu wystrzałach, po których Fico upadł na ziemię. Na szczęście sprawca został natychmiast obezwładniony i zatrzymany przez policję. Rannego szefa rządu przetransportowano helikopterem do szpitala w Bańskiej Bystrzycy, gdzie około 15:30 ma przejść operację ratującą życie.

Ten haniebny atak wstrząsnął całą Słowacją. W parlamencie, gdzie trwały obrady, przewodniczący Ľuboš Blaha przerwał debatę, oskarżając opozycję o przyczynienie się do tego zdarzenia. Politycy różnych ugrupowań potępiają ten akt przemocy i wyrażają wsparcie dla premiera Fico w tym trudnym momencie.

Motywy napastnika nie są jeszcze znane, a śledztwo w tej sprawie trwa. Miejsce zdarzenia jest zabezpieczone, a służby pracują na najwyższych obrotach, by wyjaśnić wszystkie okoliczności tego dramatycznego wydarzenia.

W obliczu tak szokujących wieści, nasze myśli kierują się w stronę premiera Roberta Fico i całego narodu słowackiego. Możemy tylko mieć nadzieję, że operacja przebiegnie pomyślnie, a sprawca tego okrutnego ataku zostanie przykładnie ukarany. W tych trudnych chwilach Słowacja potrzebuje jedności i wsparcia ze strony całej Europy. Musimy stanowczo potępić wszelkie akty przemocy wymierzone w demokratycznie wybrane władze i wspólnie pracować nad budową społeczeństwa opartego na dialogu i szacunku.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]