„Drzewa wyrwane z korzeniami i połamane konary”. Łazienki Królewskie otwierają się… i proszą o pomoc!

Żadna wichura nie spowodowała jeszcze takich strat w Łazienkach Królewskich jak nawałnice, które przeszły nad Warszawą w połowie lipca. W ciągu zaledwie dwóch nocy wiatr wyrwał z ziemi wiele drzew wraz z korzeniami, a burza uszkodziła nawet najgrubsze konary. Ze względów bezpieczeństwa dyrekcja Muzeum Łazienki Królewskie musiała podjąć trudną, ale jedyną właściwą, decyzję, by w samym środku wakacji zamknąć historyczny ogród, tak tłumnie odwiedzany przez turystów z całego świata i mieszkańców stolicy. Podczas intensywnych prac porządkowych pracownicy otrzymywali wiele słów wsparcia od wielbicieli Łazienek. Pojawiały się także pełne troski pytania o potrzebą pomoc.

Fot. Pixabay

Teraz bramy najpiękniejszych ogrodów Warszawy znów częściowo są otwarte, jednak czasowe zamknięcie zabytkowych obiektów miało przykre konsekwencje dla Muzeum. Słynny Pałac na Wyspie, jak i inne zabytkowe obiekty królewskiej rezydencji świeciły pustkami. Muzeum było zmuszone przełożyć planowane z dużym rozmachem otwarcie nowej przestrzeni przyrodniczo-edukacyjnej „Królewski zwierzyniec” w Nowej Palmiarni. Nie można było również zwiedzić wystawy czasowej w Pałacu na Wyspie i Podchorążówce „Sztuka dobrego myślenia…” o początkach Łazienek i ich założycielu, która trwa tylko do 1 września. W ubiegły weekend nie mogły odbyć się Koncerty Chopinowskie ani Festiwal Strefa Ciszy. Teraz stopniowemu otwieraniu ogrodów towarzyszy gorący apel zespołu Muzeum Łazienki Królewskie: odwiedźcie nas i zobaczcie, co Łazienki prezentują i oferują w swoich zabytkowych wnętrzach!

Po tak trudnych dla Muzeum dniach możemy wspierać Łazienki Królewskie, odwiedzając zabytkowe obiekty, które Muzeum z dużym wysiłkiem udało się otworzyć w pierwszej kolejności: Pałac na Wyspie i Podchorążówkę z fascynującą wystawą czasową, Pałac Myślewicki, a także Stajnie Kubickiego i Koszary Kantonistów, czyli dwa budynki Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Oddziału MŁK. Muzeum wprowadziło czasowe niższe ceny za wstęp, a dzieci i osoby do 26. roku życia kupią bilet za 1 zł. Można też skorzystać z Karty Dużej Rodziny. Bilety są dostępne w kasach w Podchorążówce i Stajniach Kubickiego. Bilety na wystawę czasową są także dostępne online: KUP BILET.

Niektóre części ogrodów są wciąż zamknięte, a nad zabezpieczaniem i usuwaniem uszkodzonych drzew nieustannie pracuje cały zespół specjalistów. Łazienkowskich ogrodników wsparli również pracownicy innych działów Muzeum Łazienki Królewskie. Dyrektorka Muzeum dr Marianna Otmianowska mówi: Prace są intensywne, bo zależy nam, by jak najszybciej otworzyć dla naszych gości całe ogrody. W nich zlokalizowane są ważne zabytkowe budynki, jak na przykład Biały Dom czy Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim i Królewską Galerią Rzeźby. Mimo znacznych zniszczeń i wielu wyzwań staramy się uporządkować teren, by goście mogli znów zachwycać się pięknymi ogrodami Łazienek i wnętrzami królewskiej rezydencji, a jednocześnie czuć się tu w pełni bezpiecznie. Teraz apelujemy – przychodźcie! Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzania naszej wystawy czasowej „Sztuka dobrego myślenia…” oraz strefy przyrodniczej „Królewski zwierzyniec” w Nowej Palmiarni, którą udało nam się mimo wszystko otworzyć.

W najbliższy weekend w ogrodach znów będą się odbywać Koncerty Chopinowskie i Festiwal Strefa Ciszy. Pamiętajmy więc, by przy okazji spacerów w ogrodach Łazienek kupować bilety do obiektów i zwiedzać Łazienki Królewskie „od środka”. W obecnej sytuacji ten gest wyjątkowo wiele dla nas znaczy – piszą Łazienki Krtólewskie.

PRZYDATNE INFORMACJE:

W niedzielę 28.07, o godz. 12.00 będzie można zwiedzić wystawę „Sztuka dobrego myślenia…” z oprowadzaniem w cenie biletu. Oprowadzanie odbędzie się w języku polskim. Więcej informacji: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/oprowadzania-po-wystawie-sztuka-dobrego-myslenia-dziedzictwo

W niedzielę 28.07 w godz. 10.00-18.00 strefę przyrodniczą „Królewski zwierzyniec” w Nowej Palmiarni będzie można odkrywać wraz z obecnym na miejscu przyrodnikiem. Tu poznamy ciekawostki o zwierzętach zamieszkujących dawniej Łazienki Królewskie oraz współczesnych przedstawicielach tutejszej fauny. Wstęp wolny. Więcej informacji: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/krolewski-zwierzyniec-2

 KTÓRĘDY WEJŚĆ DO ŁAZIENEK?

Wejścia do otwartej części Łazienek Królewskich znajdują się przy ul. Gagarina, Parkowej, Myśliwieckiej i 29 listopada. Osobno otwarta jest także strefa przy Pomniku Chopina z bramą od al. Ujazdowskich.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl