Duże zmiany w dowodach osobistych! Mają poprawić bezpieczeństwo!

Na Polaków czekają duże zmiany dotyczące dowodów osobistych. Rada Ministrów zajmie się specjalnie przygotowanym projektem, który wprowadzi do danych odciski palców oraz podpis do warstwy graficznej dokumentu. Ustawa ma wejść w życie jeszcze w 2021 roku.

Fot. Warszawa w Pigułce

Projekt ustawy o zmianach w dowodach osobistych przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wszystko ze względu na bezpieczeństwo i dostosowanie się do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego. Zmiany mają ograniczyć fałszowanie dokumentów i przestępstw, a także usunąć znaczące różnice w poziomie zabezpieczeń krajowych dokumentów służących do korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się.

I tak, wszystkie państwa członkowskie będą musiały wprowadzić odciski palców,. Tym, którym nie da się ich pobrać, będzie można wydać dokument maksymalnie na rok. Odciski nie będą również pobierane dzieciom poniżej 12 roku życia. 

Pobieranie odcisków palców obywateli ma mieć miejsce podczas składania wniosków o dowód. Nowa ustawa ma wejść w życie 2 sierpnia 2021 roku, a wymiana dowodów ma zakończyć się do 2031 roku. 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c