Dwa dni urlopu do końca roku. Nie wykorzystasz? Przepadną
Każdy pracownik ma prawo do dwóch dodatkowych dni urlopu do końca roku, jeżeli ich nie wykorzysta, po prostu przepadają. Jest jednak warunek.
Każdy pracownik wychowujący co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat ma prawo do 16 godzin lub 2 dni urlopu w ciągu roku, zwanego potocznie „urlopem na opiekę”. Co ciekawe, jednak nie tylko rodzice mogą z niego korzystać. Za czas urlopu przysługuje wynagrodzenie.
Z urlopu może skorzystać każda osoba faktycznie wychowująca dziecko, nie tylko rodzice. Liczy się realizowanie obowiązków związanych z wychowaniem. Osoby niebędące rodzicami, a sprawujące pieczę nad dzieckiem, również mają do niego prawo. Z kolei rodzice, którzy nie wychowują dziecka, (np. będący po rozwodzie i nie sprawujący pieczy nad małoletnim) nie mają do niego prawa.
Pracownik sam decyduje, czy wykorzysta zwolnienie w dniach czy godzinach. Godzinny urlop można podzielić nawet na 16 części. Pracownicy niepełnoetatowi mają prawo do urlopu proporcjonalnie do wymiaru etatu. W niektórych przypadkach bardziej opłaca im się wziąć wolne w dniach niż godzinach.
Aby skorzystać z urlopu, pracownik musi złożyć wniosek do pracodawcy – w wersji papierowej lub elektronicznej. Wniosek jest dla szefa wiążący, nie może odmówić udzielenia urlopu, jeśli pracownik ma do niego prawo. Należy złożyć go w rozsądnym terminie, by pracodawca mógł zorganizować zastępstwo.
Niewykorzystany urlop nie przechodzi na kolejny rok. Odmawianie pracownikowi urlopu w okresie, gdy przysługuje mu to uprawnienie, jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny.
Urlop na opiekę to ważne uprawnienie pracowników wychowujących dzieci. Daje możliwość załatwienia nagłych spraw rodzinnych i opieki nad pociechami. Warto z niego korzystać rozsądnie w razie potrzeby.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.