Dwóch 14-latków brało udział w oszustwach metodą na funkcjonariusza CBŚP

Dwóch 14-latków jest podejrzanych o udział w metodą „na policjanta”. Do pokrzywdzonych zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBŚP i przekonał ich, że na ich konta bankowe włamali się oszuści i właśnie kradną im pieniądze. Nakłonił seniorów, aby wydali swoje karty bankomatowe młodym mężczyznom podającym się za policjantów. Pokrzywdzeni przekonani, że ratują swoje oszczędności, przekazali karty i kody PIN oszustom, którzy po nie przyszli.

Fot. Policja

Wilanowscy kryminalni wiedzieli, że 14-latkowie mają na koncie kilka przestępstw, których dopuścili się w swojej dzielnicy, ale także na warszawskim Żoliborzu. Do pracy przy oszustwach „na policjanta” miał ich pozyskać pełnoletni kolega, który został już wcześniej zatrzymany przez żoliborskich funkcjonariuszy, a następnie tymczasowo aresztowany przez sąd.

Policjanci ustalili, że do tego rodzaju procederu celowo werbowani są nieletni, ponieważ w mniemaniu przestępców trudniących się oszustwami „na policjanta”, nieletni podlegają innej odpowiedzialności za tego rodzaju przestępstwa niż dorośli.

Zaangażowani do odbierania pieniędzy lub kart bankomatowych od pokrzywdzonych swoim wyglądem muszą jednak sprawiać wrażenie, że są dorośli. W tym przypadku obaj zatrzymani przez policjantów nieletni mieli ponad 186 cm wzrostu. Kiedy zostali skierowani do mieszkań pokrzywdzonych, ci byli tak przestraszeni zaistniałą sytuacją, że nawet nie zapytali o legitymacje służbowe ani w żaden inny sposób nie zweryfikowali czy młodzi mężczyźni, którym dają w ręce karty bankomatowe to funkcjonariusze CBŚP. Czternastolatkowie weszli w taki sposób w posiadanie dwóch kart. Łącznie przeprowadzili nimi sześć transakcji, wybierając z kont osobistych 23.000 zł. Pieniądze pozostawili w wyznaczonym miejscu przez osobę kierującą oszustwami.

Dysponując odpowiednią ilością dowodów, wskazujących na udział nieletnich w przestępstwie funkcjonariusze zatrzymali najpierw jednego, później drugiego z nich. Obaj trafili do policyjnej izby dziecka. Stamtąd na przesłuchanie do mokotowskiego wydziału do spraw nieletnich i patologii. Policjanci przesłuchali obu zatrzymanych jako nieletnich sprawców czynu karalnego i skierowali sprawę do sądu rodzinnego i nieletnich, który zadecyduje o ich dalszym losie. W przypadku dorosłych tego rodzaju przestępstwo zagrożone jest karą do 8 lat więzienia. Nieletni natomiast mogą trafić do zakładu poprawczego.

Autor: podkom. Robert Koniuszy/is


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c