Dziś silne burze! Możliwe trąby powietrzne, ulewy i podtopienia!

W piątek i z piątku na sobotę, możliwe są potężne burze, silny wiatr, ulewy, a nawet warunki, które sprzyjać będą powstawaniu trąb powietrznych!

„Najnowsze prognozy w dalszym ciągu utrzymują spory potencjał burzowy, zwłaszcza w pasie od województw południowo – zachodnich i częściowo zachodnich po rejony północno – wschodnie, gdzie istotnie podwyższona niestabilność powietrza pokryje się z dość silnymi uskokami pionowymi wiatru” – ostrzega Grzegorz Zawiślak – Polish Storm Chaser.

„Wzmocniony przepływ poziomy powietrza, tj. wiatr o prędkości średniej wynoszącej około 20-28 m/s w środkowych warstwach troposfery, będzie sprzyjać rozwojowi silnych superkomórek burzowych oraz układów wielokomórkowych z wbudowanymi liniami szkwału. Na ich trasie trzeba się liczyć z ulewnymi opadami deszczu, miejscami intensywnymi gradobiciami oraz silnymi / bardzo silnymi, zaś w przypadku dobrze wykształconej i trwałej struktury liniowej (możliwe bow echo!), a także mocno napędzonych superkomórek również gwałtownymi porywami wiatru. W tak dynamicznych warunkach wiatrowych niewykluczone są nawet trąby powietrzne! Poszczególne zjawiska burzowe będą przemieszczać się z południowego – zachodu na północny – wschód. Największe zagrożenie pogodowe spodziewane jest w godzinach popołudniowych, wieczornych i częściowo nocą z piątku na sobotę”.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c