Dzisiaj mija ćwierć wieku odkąd Warszawa otrzymała pierwszego maila

17 lipca minie 25 lat od udanego podłączenia polskiego ośrodka do sieci EARN, czego dowodem było przesłanie pierwszego polskiego e-maila z Uniwersytetu Kopenhaskiego na Uniwersytet Warszawski.

Mapa części Internetu oparta o stan z 15 stycznia 2005. Fot. Wikipedia

„Szanowny Panie Andrzeju, miło mi powitać Pana z Kopenhagi. Proszę pozdrowić wszystkich w CIUW” – tak brzmiał pierwszy oficjalny polski e-mail, który wysłał 25 lat temu ze stolicy Danii Tadeusz Węgrzynowski, ówczesny dyrektor Centrum Informatycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Wydruk tej wiadomości wisi na ścianie w dzisiejszym gabinecie tego inżyniera.

Odbiorcą maila był koordynator krajowy Europejskiej Akademickiej Badawczej Sieci Komputerowej (European Academic and Research Network) Andrzej Smereczyński, który odpisał: „Panie dyrektorze, w CIUW nigdy nie było tyle radości i tylu ludzi w sali komputerowej”.

Pod koniec lat 50. ubiegłego wieku amerykańskie wojsko zaczęło używać sieci komputerowych do obrony kraju. W kolejnych latach grono użytkowników sieci powiększyło się o linie lotnicze i banki. Polska czekała na podłączenie do sieci komputerowych około 30 lat. Wcześniej nie pozwalała na to sytuacja polityczna.

Kiedy Poczta Polska uruchamiała łącze telefoniczne z Danią, pracownicy Centrum Informatycznego UW zamówili dwie pary łącza do transmisji danych. – Wziąłem ze sobą jeden modem i zawiozłem go do Kopenhagi. Był on potrzebny, żeby uruchomić sieć PLEARN na komputerze BASF 7/38 o pojemności 3 MB – mówi Tadeusz Węgrzynowski. Dowodem udanego połączenia był mail.

Było to ważne wydarzenie dla środowiska akademickiego i naukowego, które pozwoliło na  kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej z użytkownikami sieci komputerowej EARN, BITNET i tworzącej się na świecie sieci Internet.

W przedsięwzięciu uczestniczyło mnóstwo osób: prof. Tomasz Hofmokl – dyrektor Instytutu Fizyki Doświadczalnej UW, prof. Antoni Kreczmar z Instytutu Informatyki UW, dr Maciej Kozłowski z UW i Polskiej Akademii Nauk, Andrzej Zienkiewicz z CIUW, Tadeusz Rogowski z Politechniki Warszawskiej.

Od momentu podłączenia do sieci EARN w Polsce zaczęła rozwijać się dziedzina teleinformatyki.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.