Ekspert o dziennej liczbie zakażeń podczas 4 fali COVID-19. Będzie powtórka z ubiegłego roku?

W rozmowie z RMF FM prof. Andrzej Horban skomentował zbliżającą się czwartą falę pandemii koronawirusa w Polsce. Zwrócił uwagę na fakt, że wariant Delta jest bardziej zakaźny, jednak powoduje łagodniejszy przebieg. Dlatego spodziewa się mniejszej liczby chorych w szpitalach, niż wiosną. 

Fot. Shutterstock

Powoli mamy do czynienia z czwartą falą koronawirusa. Dzienne przypadki zakażeń oscylują już w granicach kilkuset. Więcej osób trafia także do szpitali, jednak jak zaznaczają lekarze, są to przede wszystkim osoby niezaszczepione. Czy powtórzy się scenariusz z ubiegłego roku i z wiosny? Temat ten skomentował na antenie RMF FM prof. Andrzej Horban.

W rozmowie z radiem szef działającej przy premierze Rady Medycznej zaznaczył, że w Polsce obecnie dominuje odmiana Delta, która jest dużo bardziej zakaźny. Stąd zakażeń może być bardzo dużo. Jak jednak uspokoił, mutacja ta powoduje dużo łagodniejszy przebieg, dzięki czemu przewiduje, że liczba osób, które trafią do szpitala będzie dużo niższa niż podczas poprzednich fal COVID-19.

„Można przypuszczać, że jesienna fala pandemii COVID-19 przyniesie połowę liczby zakażeń i hospitalizacji, którą obserwowaliśmy podczas fal wiosennych. Może być nawet do 10-15 tys. zakażeń dziennie – mówi prof. Horban w rozmowie ze stacją.”

-powiedział. Dodał, że największym problemem zdaniem są wciąż zakażenia wśród osób w wieku 60-70 lat. Tutaj odsetek zgonów wśród osób wymagających hospitalizacji jest olbrzymi. Śmiertelność sięga 40%. Dlatego tak ważne, aby szczególnie seniorzy otrzymali preparat.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c