Ekspert o nowej odmianie COVID-19: „To medialna histeria”

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut zabrał głos w sprawie nowego wariantu koronawirusa. Uważa, że Omikron to jedynie medialna histeria, a szczepionki, które obecnie posiadamy, będą chronić również przed tą odmianą. Podkreślił również, że jego zdaniem nie ma sensu zamykać granic. 

Fot. Shutterstock

Dziś na temat czwartej fali pandemii, obostrzeń i nowej odmiany koronawirusa wypowiedział się wirusolog prof. Włodzimierz Gut. W rozmowie z Polsat News ocenił, że nie ma powodów do paniki, a wszystko to jedynie medialna histeria. Dodaje, że oczywiście, wirus Omikron zebrał 50 mutacji, jednak nie ma zmutowanych miejsc krytycznych, są one zlokalizowane na białku S.

„Obserwuję to, co dzieje się wokół tego wariantu wirusa SARS-CoV-2, z dużym zdumieniem. Mam wrażenie, że Delcie przypisano tyle strasznych cech, a ona w Japonii tak zmutowała, że „popełniła samobójstwo”. Teraz trzeba ją czymś zastąpić.”

-powiedział. Wirusolog podkreślił, że szczepionki, które są obecnie stosowane, będą również chroniły przed tą odmianą COVID-19. Wyjaśnił, że ma na myśli ciężki przebieg i zgon z powodu koronawirusa, a nie odporność na wirusa SARS-CoV-2, bo jak już powtarzał kilkukrotnie, szczepienia nie chronią przed zakażeniem.

Dodatkowo, w opinii profesora, zamykanie granic nie ma sensu, ponieważ mutacja pojawiła się już w Europie.  Wyjaśnia, że aby miało to sens, trzeba byłoby zamknąć granice także dla tranzytu i przewozu towarów, a jest to zupełnie niemożliwe. Dodał, że jeśli w Polsce go jeszcze nie ma, to wkrótce i tak się pojawi.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c