Ekspert o pandemii: „Może potrwać nawet 7 lat!”. Tłumaczy dlaczego!

Pandemia COVID-19 wciąż trwa na całym świecie. W Polsce obecnie mamy do czynienia z trzecią falą epidemii koronawirusa. Jednak jak ostrzega ekspert, wirus SARS-CoV-2 może z nami pozostać jeszcze kolejne lata. Dlaczego?

Fot. Shutterstock

Pod koniec 2019 w Chinach pojawiły się pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem, które na początku 2020 roku pojawiły się na całym świecie. Szczepienia dały nadzieję na szybsze zakończenie walki z COVID-19. Jednak coraz większa liczba naukowców ostrzega przed jednym, bardzo niepokojącym czynnikiem, który może mieć znaczący wpływ na pandemię koronawirusa na całym świecie. Chodzi o nierówny dostęp do szczepionek.

Naukowcy obliczyli, że jeśli nic się nic się w tej kwestii nie zmieni, epidemia COVID-19 może z nami pozostać nawet siedem lat! Zdaniem ONZ, do połowy lutego podano 191 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19. Ale ponad trzy czwarte z nich otrzymali mieszkańcy tylko 10 państw.

„W tym samym czasie około 130 krajów, które łącznie zamieszkuje 2,5 mld ludzi, nie otrzymało żadnej dawki. Ani jednej. Kraje o wysokich dochodach reprezentują tylko 16 proc. światowej populacji, ale kupiły ponad połowę wszystkich dawek szczepionki przeciw COVID-19.”

-tłumaczy ekspert ds. zdrowia publicznego z Duke University, Gavin Yamey. Mężczyzna zwraca uwagę i apeluje tym samym do bogatych krajów, aby przestali gromadzić szczepionki dla nich samych, ale pomogli w szczepieniach w krajach, które dostępu do nich, z powodów finansowych, nie mają.

„Jako narody jesteśmy jak statki na oceanie – razem wznosimy się i opadamy”

-dodaje Yamey. O to samo apeluje również Światowa Organizacja Zdrowia, która podkreśla, że bez równego dostępu do szczepionek nie można pokonać pandemii.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c