Ekspert o pandemii: „O lato jestem w zasadzie spokojny”

Profesor Andrzej Horban przekazał pozytywne wiadomości dotyczące pandemii koronawirusa. Jego zdaniem jeśli zaszczepi się około 50 procent Polaków, w tym 70-80 procent z grup ryzyka, możemy zacząć mówić o szansie na powrót do normalności. Dodaje, że o wakacje i lato w zasadzie jest spokojny. 

Fot. Pixabay

Główny doradca premiera do spraw walki z pandemią koronawirusa przekazał, że jeśli szczepienia Polaków rozpoczną się w styczniu, to już w marcu będziemy mogli powoli wracać do rzeczywistości. Zaznaczył, że sprawą priorytetową jest zaszczepienie osób z grupy ryzyka, czyli starszych i schorowanych, a także służby medyczne. Jeśli zaszczepi się połowa populacji dorosłych, to będzie sukces.

W rozmowie z Interią, ekspert ocenił, że jeśli od marca do kwietnia zaszczepi się około 80% z grupy największego ryzyka, szczepionka zacznie działać wiosną, a dalsze życie Polaków może rysować się w bardziej optymistycznych barwach niż do tej pory. Dlatego o wakacje i lato 2021 zaczyna być spokojny. Zaznaczył natomiast, że jeśli powtórzyłaby się sytuacja, w której dziennie było około 30 tysięcy zakażonych, a nie byłoby szczepionki, doszłoby do zatarcia się systemu i byłby poważny problem, który ciężko byłoby jakkolwiek naprawić. Dlatego tak niezbędne są w tej chwili na całym świecie szczepionki na COVID-19.

Doradca premiera zaznaczył, że w Polsce nie są potrzebne obecnie dodatkowe obostrzenia. Te, które aktualnie są wprowadzone w zupełności wystarczają, a świadczą o tym chociażby dobowe liczby zakażeń, które są znacznie niższe niż jeszcze kilka tygodni temu. Natomiast ważne jest, aby odpowiedzialnie podejść do spotkań świątecznych, bo to może być dla wielu osób test czy odpowiedzialnie podchodzą do pandemii wirusa SARS-CoV-2. Jeśli Polacy zastosują się do zaleceń, wszystko powinno pójść w dobrym kierunku.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c