Wirusolog o Wielkanocy: Święconki w kościołach nie, rozsądne spotkania z rodziną tak

Wirusolog dr hab. Tomasz Dzieciątkowski ocenił, że w tym roku Polacy powinni odpuścić sobie wizyty w kościołach ze święconką. Zaznaczył jednak, że w jego opinii na rozsądne spotkania w gronie najbliższych można liczyć. 

Fot. Pixabay

W tym roku święta wielkanocne wypadają na początek kwietnia. Jak zapowiada rząd, to właśnie na przełomie marca i kwietnia zapowiadany jest największy wzrost zakażeń koronawirusem. Adam Niedzielski podczas ostatniej konferencji prasowej przekazał, że rząd mimo to planuje raczej luzować, niż zaostrzać restrykcje na ten czas. Natomiast dziś podczas rozmowy z RMF FM dodał, że wszystko zależy od sytuacji pandemicznej, ale jeśli będziemy mieli kontynuację trendu wzrostowego, to należy rozważyć scenariusz, który mówi o spędzeniu Wielkanocy w domu.

Na ten temat wypowiedział się również wirusolog, dr hab. Tomasz Dzieciątkowski. W rozmowie z Onetem podkreślił, że Wielkanoc nie może być czasem kiedy Polacy odpuszczą sobie zachowanie ostrożności i nie będą musieli przestrzegać zasad bezpieczeństwa, bo to spowoduje kolejny wzrosty zakażeń. W jego opinii rząd nie wprowadzi całkowitego lockdownu na ten czas, natomiast mogą pojawić się zalecenia podobne do tych, które były w czasie świąt Bożego Narodzenia.

„Wizyty w kościołach ze święconką raczej powinniśmy sobie odpuścić, jednak możemy liczyć, jak myślę, na rozsądnie ograniczone spotkania z najbliższymi. A to dlatego, że do zakażeń wewnątrzrodzinnych dochodzi stosunkowo rzadko.”

-zaznaczył. Według dr Dzieciątkowskiego ostatnie wzrosty zachorowań są związane przede wszystkim z powrotem najmłodszych dzieci do nauki stacjonarnej oraz z poluzowaniem dyscypliny społecznej. Skrytykował między innymi polityków, którzy nie dają dobrego przykładu, m.in. poprzez wypady na narty.

„Dlatego podczas świąt wielkanocnych największej dyscypliny wymagałbym właśnie od rządzących, bowiem to oni powinni świecić przykładem. I to nie takim, jaki obserwowaliśmy w ostatnich dniach, który nasuwał jedną myśl, tę z Orwella, że „są zwierzęta równe i równiejsze”

-dodał wirusolog.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c