Ekspert o zakażeniach: „Tu nic nie pomoże lockdown”

Dr Paweł Grzesiowski skomentował pomysł kwarantanny narodowej i podejmowane obecnie decyzje rządu o kolejnych obostrzeniach. Według immunologa, podejmowane restrykcje są bardziej emocjonalne, niż racjonalne. 

Fot. Shutterstock

Od jutra zmienią się obostrzenia. Został wprowadzony między innymi zakaz dzialalności kin i teatrów, galerii handlowych czy hoteli. Zdaniem eksperta w dziedzinie zdrowia publicznego dr Pawła Grzesiowskiego, decyzje podejmowane są zbyt emocjonalnie. A wystarczy chwilę pomyśleć i podjąć je w sposób bardziej racjonalny. W końcu jak dodaje ekspert, większość zakażeń odbywa sie w domach.

W rozmowie z Wirtualną Polską dr Paweł Grzesiowski zaznaczył, że wprowadzanie kolejnych zakazów jest kierowane po to, aby odcinać powód wyjścia z domu. A tak naprawdę w samych galeriach handlowych ryzyko zakażenia jest niskie. Chodzi więc głownie o pozostanie w domu i nie spotykanie się z nikim. Natomiast jak zaznacza Grzesiowski, obecnie ponad 60% zakażeń ma miejsce właśnie w domach. I w tym przypadku lockdown nie pomoże.

„Możemy oczywiście zredukować to co się dzieje w szkołach, zakładach pracy czy przestrzeni publicznej. Temu służą te obostrzenia. Myślę, że nie ma już sensu analizować, czy lepiej mieć 5 czy 10 osób w sklepie, bo tak naprawdę nie chodzi o ten sklep. Myślę, że chodzi o to, aby jak najmniej ludzi szło do sklepu i było narażonych na przypadkowe zakażenie.”

-dodał immunolog. Jednak jak dodaje, trudno zrealizować zakaz spotykania się, jeśli istnieje pretekst. A nim może być wyjście do kościoła, wspólny obiad czy zakupy i ciężko kogokolwiek od takiego życia społecznego odciąć, bez zastosowania radykalnych ograniczeń.

Zdaniem Pawła Grzesiowskiego zamykanie hoteli równiez nie ma sensu, ponieważ ryzyko jest znacznie mniejsze niż np. w przypadku przenoszenia wirusa SARS-CoV-2 w sklepie. A więc działania podejmowane przez władze są działaniami jedynie tłumiącymi.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c