Ekspertka o liczbie zakażonych w Polsce: „Może ich być nawet do 10 razy więcej, niż wynika z raportów”

Zdaniem doktor Anety Afelt, w naszym kraju może być nawet 10 razy więcej zakażonych wirusem SARS-CoV-2 niż wynika to z codziennych danych przekazywanych przez resort zdrowia. Zaznacza, że w polskim systemie testowani są jedynie ci, którzy mają wyraźne objawy, a to duży błąd. 

Fot. Shutterstock

Aneta Afelt to doktor z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas rozmowy na antenie TVN ekspertka skomentowała statystyki dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce. Zwróciła uwagę na istotną sprawę dotyczącą wykonywania testów.

Ekspertka tłumaczy, że w polskim systemie potwierdzane jest zakażenie u osób, które mają jasne objawy. A po ponad rocznym doświadczeniu epidemicznym wiemy już, że wiele osób choruje bezobjawowo. Zaznacza, że w niektórych regionach szacuje się tę grupę na 40, a w innych nawet na 60%.

”To oznacza, że de facto w tej chwili w społeczeństwie mamy nawet do 10 razy więcej osób zakażonych w relacji do tego, co pokazują wyniki testów, wykrywające pacjentów pełnoobjawowych.”

-tłumaczy.

Przypomnijmy, dziś padł kolejny rekord dobowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Zakażonych przybyło ponad 35 tysięcy, w tym 5264 przypadki dotyczyły Mazowsza. Z powodu COVID-19 zmarło 125 osób i 318 z chorobami współistniejącymi.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c