Fotoradary: Kierowcy nie płacą mandatów. Odkryli lukę w prawie

Jak podaje portal o bezpieczeństwie brd24.pl, coraz więcej kierowców „łapanych” jest przez fotoradary. Mimo to ogromna liczba nie płaci mandatów. Korzystają z luki w prawie.

Fot. Shutterstock

W ubiegłym roku urządzenia nadzoru CANARD zarejestrowały blisko milion naruszeń prawa. Byli to kierowcy przyłapani na przekroczeniu prędkości przez fotoradary lub odcinkowe pomiary prędkości oraz przejeżdżający na czerwonym świetle.

Jak informuje brd24.pl mimo ogromnej skali naruszeń i braku reakcji na wezwania, do sądu w 2018 roku wpłynęło 4087 wniosków o ukaranie. To zaledwie 0,5 proc. wszystkich naruszeń. Portal tłumaczy, że dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze nie zawsze sądy kwalifikują daną sytuację jako wykroczenie. Po drugie urzędnicy muszą ręcznie sporządzać dokumentację procesową, bo system nie jest automatyczny.

Sprawia to, że urządzenia przestają pełnić najważniejszej ze swoich funkcji, a więc funkcji prewencyjnej. By to zmienić potrzebna jest zmiana w prawie i w systemie.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.