GIS publikuje nową definicję zakażenia COVID-19!

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował nową definicją COVID-19. Teraz według kryterium chory na koronawirusa musi mieć jeden z następujących objawów: gorączka, kaszel, duszności, utrata węchu lub smaku o nagłym początku lub zaburzenia smaku.

Fot. Shutterstock

GIS zaktualizował definicję przypadku koronawiursa. Od teraz za zakażonego wirusem SARS-CoV-2 uważa się osobę, która w ciągu 2 tygodni przed wystąpieniem pierwszych objawów miała kontakt z osobą zakażoną COVID-19, była członkiem personelu w placówce opiekuńczej, w której potwierdzono przypadki zakażenia lub przebywała w niej jako pensjonariusz.

Osoba, która jest zakażona COVID-19 musi mieć przynajmniej jeden z następujących objawów: gorączka, duszności, kaszel, utrata węchu lub smaku o nagłym początku lub zaburzenia smaku.

Dodatkowa definicja pojawiła się również jeśli chodzi o bliski kontakt. Za taki uważa się przebywanie twarzą w twarz z zakażonym, w odległości mniejszej niż 2 metry przez czas ponad 15 minut. Oprócz tego do bliskiego kontaktu należy bezpośredni kontakt fizyczny, kontakt bez środków ochrony, z wydzielinami osoby chorej. Takie wydzieliny mogą dostać się przez chusteczkę higieniczną czy kaszel.

Bliski kontakt mają również pracownicy personelu medycznego lub inne osoby bezpośrednio opiekujące się chorym na koronawirusa. Należy zwrócić uwagę, że osoba pracująca w laboratorium również jest narażona na zakażenie, przez kontakt z próbkami.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c