Głosowanie korespondencyjne. Nie masz skrzynki? Możesz zapłacić grzywnę!

Zgodnie z przyjętą ustawą, Poczta Polska musi dostarczyć pakiet wyborczy do skrzynki na listy na dzień przed dniem wyborów. Nie wyjaśniono, co w przypadku, gdy nie posiadamy skrzynki. Jak się okazuje, obowiązujące prawo pocztowe przewiduje z tego tytułu kary finansowe. 

Fot. Pixabay

Prawo pocztowe przewiduje, że kara pieniężna za nieposiadanie skrzynki uzależniona jest od „stopnia szkodliwości czynu, jednak może się wiązać z obciążeniem od 5 do nawet 10 tysięcy złotych.

Zgodnie z zapisami prawa pocztowego, kara pieniężna może zostać wymierzona po przeprowadzonej kontroli, którą wszczyna się w związku z zawiadomieniem o naruszeniu obowiązków.

W tym roku wybory prezydenckie zostaną w całości zorganizowane drogą korespondencyjną. Po wypełnieniu karty do głosowania wyborca wkłada ją do koperty, którą musi zakleić, następnie kopertę tą wkłada do koperty zwrotnej.

Głosowanie w wyborach obędzie się 10 maja w godzinach od 6:00 do 20:00. W tym czasie każdy wyborca – samodzielnie lub za pośrednictwem innej osoby – będzie musiał umieścić kopertę zwrotną w dedykowanej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widnieje na spisie wyborców.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c