Godzina policyjna w Sylwestra niezgodna z prawem?

W Sylwestra będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się od godz.19, 31 grudnia do 6 nad ranem, 1 stycznia. Do najnowszego ogłoszenia ograniczeń przez ministra zdrowia odniósł się konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.

Fot. Shutterstock

W mediach społecznościowych prof. Marek Chmaj punktuje najnowsze ogłoszenie zakazu przemieszczania się w Sylwestra.

Konstytucjonalista wskazuje, że zakaz ogłoszony przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego jest niezgodny z Konstytucją. Przytacza tu art. 52 w którym czytamy, że „każdemu zapewnia się wolność poruszania po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

Na tym jednak profesor nie kończy. Z kolejnych punktów, które przytacza wynika, że takie ograniczenie wolności poruszania się można wydać tylko i wyłącznie w przypadku ogłoszenia klęski żywiołowej.

Jak podkreśla prof. Marek Chmaj, jeżeli nie zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej, jakiekolwiek wprowadzenie godziny policyjnej (czy to w drodze uchwały czy rozporządzenia) nie będzie zgodne z prawem i Konstytucją.

Na koniec dodaje, że nie zamierza dostosować się w Sylwestra do tego ograniczenia, ale jak podkreśla nikogo nie zachęca i nie podżega do tego samego.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c