Grochów pamięta: Uroczystość poświęcona pamięci Józefa Franczaka – ostatniego żołnierza konspiracji

W sercu warszawskiego Grochowa, w murach Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników, odbyła się dziś wieczorem wzruszająca uroczystość. W 60. rocznicę śmierci Józefa Franczaka, zwanego „Lalkiem”, ostatniego żołnierza niepodległościowego konspiracji, społeczność lokalna zgromadziła się, aby oddać hołd jego pamięci i bohaterstwu.

Fot. Grochów. Praga Południe

Wieczór pamięci i patriotyzmu

Józef Franczak, który do ostatnich dni swojego życia walczył o wolną Polskę, został pośmiertnie uczczony przez mieszkańców Grochowa i przedstawicieli „Grochowa Patriotycznego”, organizacji która zainicjowała wydarzenie. W atmosferze refleksji i szacunku dla przeszłości, uczestnicy uroczystości przypomnieli sobie ofiarę i determinację, jaką wykazał Franczak w obliczu represji ZOMO i SB.

Reakcje społeczne: 

„Dzisiaj wieczorem w parafii Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników przy Alei Stanów Zjednoczonych odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej Józefa Franczaka ps Lalek w sześćdziesiątą rocznicę śmierci z rąk ZOMO i SB. Jest on uważany za ostatniego żołnierza podziemia niepodległościowego, który zginął z bronią w ręku. Uroczystość to lokalna inicjatywa nieformalnej grupy Grochów Patriotyczny, która ufundowała już trzy podobne tablice upamiętniające Danutę Siedzikowne ps Inka, Jana Rodowicza, ps Anoda i Powstańców Warszawskich. Myślę, że to wspaniała oddolna inicjatywa łącząca kibiców, harcerzy i lokalnych społeczników którzy upamiętniają naszych Bohaterów” – mówi nam Marek Piotr Borkowski, radny Pragi-Południe. 

Tablica pamiątkowa na ścianie kościoła

Kulminacyjnym punktem wieczoru było wmurowanie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Józefa Franczaka oraz innych polskich bohaterów, którzy oddali życie za ojczyznę. Tablica, umieszczona na ścianie sanktuarium, jest symbolem nie tylko przypomnienia historii, ale i trwałego miejsca w pamięci przyszłych pokoleń mieszkańców Grochowa.

Przesłanie uroczystości

Przesłanie wieczoru było jasne: bohaterowie jak Józef Franczak, ich walka i poświęcenie, nigdy nie zostaną zapomniane. Świadectwo tego, że historia narodu polskiego jest pełna postaci, których odwaga i wierność ideałom wolności pozostają wiecznym wzorem do naśladowania.

Duch wspólnoty i zobowiązanie do pamięci

Uroczystość była również okazją do wyrażenia ducha wspólnoty i solidarności, jak również zobowiązania do zachowania pamięci o przeszłości wśród młodych pokoleń. Zgromadzeni mieli okazję nie tylko podziękować bohaterom za ich ofiarę, ale i zobowiązać się do przekazywania tej historii dalej.

Wnioski i przyszłość

Wydarzenie to pokazuje, że w sercach Polaków żywa jest wciąż pamięć o tych, którzy przyczynili się do odzyskania i ochrony niepodległości kraju. Uroczystości takie jak ta na Grochowie są ważne nie tylko dla uczczenia historii, ale także dla budowania tożsamości narodowej i podtrzymania patriotycznych wartości, które są fundamentem dla przyszłych pokoleń. Józef Franczak „Lalek” i inni, którzy podobnie jak on walczyli o wolną Polskę, pozostaną na zawsze w narodowej pamięci jako symbole niezłomności i miłości do ojczyzny.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl