Historyczna Skarpa Ujazdowska jak nowa! Wszystko za sprawą naszych przyjaciół :-)

„To wspaniałe ukoronowanie mojej ciężkiej pracy i konsekwencji. Wszystko zaczęło się od tego, że będąc przewodnikiem i varsavianistą, zwracam uwagę na brzydką przestrzeń i tak gdzie mogę reaguje, interweniuję. I któregoś dnia oprowadzałem wycieczkę z moimi gośćmi z Francji, którzy głośno wyrazili swoją dezaprobatę wobec stanu Skarpy Ujazdowskiej, wielce historycznej i zabytkowej części naszego miasta! Postanowiłem działać” – pisze Daniel Echaust, założyciel Portalu Warszawskiego. 

Fot. Zieleń Warszawska

Pierwszy raz zgłoszony projekt do budżetu obywatelskiego nie otrzymał odpowiedniej ilości głosów, udało się to za trzecim razem. Razem z Katarzyną Łowicką, architektem krajobrazów, która ma na swoim koncie dużo realizacji w Warszawie, przedstawiliśmy projekt rewitalizacji skarpy. On nie jest jeszcze skończony, bo teraz czas na uporządkowanie całej zieleni na niej, ale w końcu Skarpa Ujazdowska przestała straszyć.

Kasiu, bardzo dziękuję za pomoc!

Co projekt zawierał?

Zrewitalizowane schody na skarpie pod Zamkiem Ujazdowskim w Parku Agrykola – to zrealizowany przez warszawski Zarząd Zieleni projekt z Budżetu Obywatelskiego pn. „Zielona Skarpa”. Dodatkowo uporządkowano również zieleń w sąsiedztwie odnowionych schodów.

Autor projektu słusznie zauważył, że reprezentacyjna przestrzeń Skarpy Ujazdowskiej zasługuje na rewitalizację, ponieważ stanowi element historycznego założenia urbanistycznego, jakim jest Oś Stanisławowska. Podkreślił również, że proces ten powinien rozpocząć się właśnie od remontu schodów.

Warto wiedzieć, że schody te pochodzą z lat 70. ubiegłego wieku. Powstały jako część powojennej odbudowy Zamku Ujazdowskiego. Pomimo, iż bryła zamku odtwarza stan z pierwszej połowy XVIII w., to schody posiadają współczesną, modernistyczną formę.

Niestety, w ostatnich latach pojawiły się na schodach liczne uszkodzenia: spękania belek podpierających schody, balustrada pokryła się rdzą, widoczna była łuszcząca się farba na stopniach i balustradzie, porośniętych przez bluszcz. Brakowało również kilku płyt okładzinowych.

Rewitalizacją prowadzona była etapowo w konsultacji z Wojewódzkim Mazowieckim Konserwatorem Zabytków. W pierwszej kolejności zajęliśmy się opracowaniem koncepcji dla tego projektu, a następnie opracowany został projekt modernizacji schodów.  Ponadto przeprowadziliśmy również szczegółową inwentaryzację okolicznej zieleni. ??

W pierwszej kolejności musieliśmy usunąć roślinność porastającą schody oraz balustradę, tak by można było wykonać prace remontowe. Schody zostały następnie umyte i odtłuszczone, spękane belki zabezpieczyliśmy odpowiednią zaprawą. Później wyrównaliśmy i naprawiliśmy ubytki w stopniach i spocznikach żelbetowych. Zabezpieczyliśmy również elementy betonowe i wymieniliśmy brakujące płyty granitowe. Przełożyliśmy także i ustabilizowaliśmy płyty na tarasie usytuowanym poniżej schodów.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]