Hotel dla jaskółek. Pierwszy taki w stolicy i w całym kraju!

Na warszawskich Bielanach stanęła pierwsza w Polsce wieża dla jaskółek. Dwupoziomowa konstrukcja powstała z myślą o 42 gniazdach. To pierwsza taka konstrukcja w kraju.

fot. Urząd Dzielnicy Bielany

Nowa konstrukcja została zainstalowana na ekoskwerze przy ul. Bogusławskiego. Wieża dla jaskółek liczy ponad 8 metrów wysokości.

Gniazda odwzorowano na tych, które zakładają jaskółki, starając się zachować wszelkie możliwe detale. Na wieży zainstalowano sprzęt, który poza porą nocną emituje dźwięki wabiące oknówki.

Jak podkreślił Grzegorz Pietruczuk – Burmistrz Bielan, zarówno wybór lokalizacji, jak i wykonanie projektu powstały dzięki konsultacjom z ornitologami.

Jeśli chodzi o życie tych ptaków w stolicy, to należy zaznaczyć, że bardzo upodobały sobie życie na Chomiczówce, gdzie od wielu lat wiją gniazda.

Z tego też względu radny Marcin Włodarczyk wraz z Beatą Niedomagałą – zwolenniczką edukacji ekologicznej postanowili stworzyć projekt budowy dedykowanej wieży w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Z punktu widzenia naszego społeczeństwa, jaskółki (które są zresztą pod ochroną) odgrywają szalenie ważną rolę. Jeden ptak potrafi złowić do 6 tysięcy komarów dziennie.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c