Ile będzie kosztować realizacja obietnic Rafała Trzaskowskiego? Miliardy

Biorąc pod uwagę obietnice obu kandydatów to raczej Rafał Trzaskowski był tym, który obiecywał mniej. Jeżeli zostanie on prezydentem stolicy, a rząd nie dołoży się do progamu, z realizacją wszystkich obietnic może być jednak ciężko.

Fot. Warszawa w Pigułce

Rzeczpospolita policzyła ile kosztować mogą miasto obietnice Rafała Trzaskoweskiego, a właściwie ich realizacja.

Niedawno Rafał Trzaskowski, już po kampanii, zobowiązał się zrealizowac pierwsze dwie. To bezpłatne żłobki prywatne dla rodziców, których dzieci nie dostaną się do publicznego oraz darmowa komunikacja dla uczniów liceów.

W zależności od liczby dzieci, realizacja pierwszej obietnicy będzie kosztować około 360 mln zł. (przy założeniu 20 tys. miejsc). Darmowe bilety to utrata kolejnych 50 mln wpływów z ich sprzedaży.

Koszt dokoczenia budowy II, budowa III linii metra i zaprojektowanie dwóch kolejnych ciężko oszacować. Do tego dochodzą niskoemisyjne autobusy i nowe linie tramwajowe. Sam Rafał Trzaskowski mówił o 8-9 miliardach tylko za III linię metra.

Podsumowując wszystkie wydatki, jeżeli Rafał Trzaskowski będzie pełnić urzad przez dwie kadencje, będzie musiał wydać na swój program 20 mld zł, co oznacza wydatek 2 mld zł rocznie.
W budżecie miasta tych pieniędzy nie ma.

W poprzednim roku Warszawa wydała wprawdzie 2 mld zł, ale na wszystkie inwestycje w tym drogi, utrzymanie żłobków, przedszkoli, edukację i wiele innych rzeczy bez których funkcjonowanie tkanki miejskiej nie byłoby możliwe. Na realizacje nowych pomysłów nie ma już pieniędzy. Pozostają więc albo fundusze unijne albo wsparcie z budżetu państwa. Pytanie tylko czy rząd go udzieli.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]