Ile wirus może przetrwać na banknocie czy telefonie?

Najnowsze badania pokazują, że wirusa SARS-CoV-2 może przetrwać nawet do 28 dni. Szczególnie kiedy przedmioty są przechowywane w chłodnym i ciemnym miejscu. 

Fot. Pixabay

Australijska Organizacja ds. Badań Naukowych i Przemysłowych Wspólnoty sprawdziła ile potrafi przeżyć wirus koronawirusa w różnych temperaturach. Okazuje się, że im wyższa temperatura, tym krócej wirus może się utrzymać. Inaczej jednak wygląda to przy niskich temperaturach, na których może przetrwać zadziwiająco długo.

„Naukowcy odkryli, że w temperaturze 68 stopni Fahrenheita (20 stopni Celsjusza) SARS-CoV-2 był niezwykle wytrzymał na gładkich powierzchniach – takich jak telefony komórkowe i inne ekrany dotykowe. Przetrwał 28 dni na szkle, stali i banknotach.”

-tłumaczy CBS, który opublikował wyniki badań.

Przy wyższych temperaturach np. 30 stopni Celsjusza, wskaźnik przeżycia spada do 7 dni, a przy 40 stopniach wynosi zaledwie jeden dzień. Dodatkowo naukowcy potwierdzili, że wirus SARS-CoV-2 utrzymywał się krócej na takich powierzchniach jak np. bawełna. W najniższych temperaturach mógł wytrwać do 2 tygodni, a przy najwyższych mniej niż 15 godzin.

Jak jednak zaznaczają wszyscy naukowcy, znacznie łatwiej zarazić się od drugiego człowieka niż przez przedmioty.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c