Impuls pobił rekord prędkości. Niedługo pociągi trafią do stolicy

W nocy 29 sierpnia Impuls, wyprodukowany przez NEWAG S.A. dla Kolei Mazowieckich, pobił rekord prędkości na Centralnej Magistrali Kolejowej. Pojazd 45WE Impuls pojechał z prędkością 225 km/h. Niedługo pociągi dotrą na Mazowsze, w tym i do Warszawy.

Fot. Koleje Mazowieckie

Fot. Koleje Mazowieckie

W próbie bicia rekordu uczestniczyli m.in.: Maciej Duczyński wiceprezes zarządu spółki NEWAG S.A., Waldemar Kuliński, przewodniczący rady nadzorczej spółki Koleje Mazowieckie, Czesław Sulima, członek zarządu spółki Koleje Mazowieckie, Andrzej Massel zastępca dyrektora ds. Studiów i Projektów Badawczych Instytutu Kolejnictwa oraz zaproszeni goście i dziennikarze.

Pojazd zachowywał się bardzo dobrze. Płynnie przyspieszał do prędkości 220 plus  i mógłby pojechać więcej, gdybyśmy mieli odpowiednią zgodę Instytutu Kolejnictwa – mówi Andrzej Markowski, maszynista-instruktor w Kolejach Mazowieckich – warto podkreślić, że prowadzi się bardzo intuicyjnie, jest prosty w obsłudze – dodał.

Fot. Koleje Mazowieckie

Testowany pojazd typu Impuls spełnia najnowsze wymagania i dzięki temu gwarantuje bezpieczeństwo, niezawodność oraz niskie koszty eksploatacji. Wysoki komfort podróży oraz poziom bezpieczeństwa przy prędkości 200 km/h jest zapewniony dzięki wykorzystaniu wózków zaprojektowanych zgodnie z najnowszym TSI LOC & PASS oraz stosownymi normami. Jest to pierwszy polski pojazd spełniający najnowsze restrykcyjne dyrektywy unijne wprowadzone w 2014 roku.

Z dumą możemy powiedzieć, że jesteśmy w czołówce europejskich producentów taboru kolejowego. Impuls 45WE wyprodukowany dla Kolei Mazowieckich jest jedynym pojazdem w Polsce posiadającym pełne TSI, jednym z niewielu w Europie, który spełnia najnowsze wymagania unijne – powiedział Maciej Duczyński – Wiceprezes Zarządu NEWAG S.A. – Jest to dowód na to, że nasz młody zespół, jeżeli będzie takie zamówienie,  jest w stanie zaprojektować wysokiej jakości pojazd dużych prędkości – dodał.

Umowa na dostawę Impulsów została podpisana z firmą NEWAG S.A. 28 listopada 2014 r. Koszt inwestycji to 257 mln zł brutto, z czego 82 mln zł stanowią środki pozyskane z Unii Europejskiej.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]