Informatyzacja ZUS kosztowała więcej niż… wysłanie sondy na Marsa

Fot. NASA

Fot. NASA

Można powiedzieć, że system ZUS jest kosmicznie drogi. Każda sekunda działania systemu to 25 zł, godzina 90 tysięcy, a rok 800 mln zł. Dotychczas ZUS wydał 3 miliardy złotych. To tyle, ile kosztuje wysłanie sondy PathFinder na Marsa. A to przecież dopiero początek.

Jeżeli ktoś nie wie na co poszły pieniądze z OFE to już ma odpowiedź. Portal Polskie Piekiełko poinformował ostatnio, że do budżetu ZUS wpływa rocznie ok. 770 mln zł od osób prowadzacych jednoosobową działalnośc gospodarczą. To i tak mniej niż kosztuje roczne utrzymanie systemu.

Mało tego! Dziś Zakład nie może w pełni dysponować posiadanymi przez siebie informacjami, ponieważ wykonawca, firma Asseco z Warszawy jest właścicielem kodu źródłowego. Taką właśnie niekorzystną umowę podpisano. Wydaje się więc, że zmiana na stanowisku prezesa ZUS jest jak najbardziej właściwa. Pytanie tylko czy będzie lepiej?

[SPROSTOWANIE] Zakład Ubezpieczeń społecznych odniósł się do naszego artykułu. Wbrew naszemu twierdzeniu, ZUS jest właścicielem kodów źródłowych KSI, przekazanych mu przez spółkę Asseco. Za pomyłkę przepraszamy.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]