Innowacyjny projekt na cmentarzu. Rusza zniczodzielnia

Na Cmentarzu Północnym można skorzystać ze zniczodzielni, które zostały ustawione w ramach projektu „Zerowaste dla Bielan” realizowanego z Budżetu Obywatelskiego.

Fot. UD Bielany

Zniczodzielnie ustawiono przy czterech wejściach na teren Cmentarza Północnego. To regały, gdzie mieszkańcy mogą zostawić nieuszkodzone znicze bez wkładów. Kto potrzebuje, dokupi wkład i znicz będzie gotowy do wykorzystania. Zadanie zrealizowano z Budżetu Obywatelskiego Dzielnicy Bielany. Projekt „Zerowaste dla Bielan” to nie tylko zniczodzelnia, to również jadłodzielnia, bank czasu, program „złota rączka dla seniora” oraz warsztaty dla mieszkańców.

– Głównym zadaniem programu jest wypracowanie proekologicznych zachowań i postaw wśród mieszkańców. Mam nadzieję, że popularyzowanie tego typu inicjatyw w jakimś stopniu wpłynie na ograniczenie generowanych odpadów oraz marnotrawienia nie tylko żywności, ale również przedmiotów – mówi Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany. Jak dodaje, wielu mieszkańców przekonuje kierunek działań i coraz częściej angażują się w inicjatywy less waste. Co to znaczy? Mówiąc krótko: mniej marnować. Okazuje się bowiem, że wyrzucamy do śmietnika rzeczy, które można wykorzystać powtórnie. I jest to bardzo ekologiczne, co udowadnia grupa „Bielany less waste” powstała z inicjatywy mieszkańców.

W ostatnim czasie grupa wspólnie z bielańskimi seniorami uszyła ponad tysiąc woreczków z firanek i wielorazowych toreb na zakupy. Mieszkańcy organizowali również akcję bumerang – w osiedlowych sklepach utworzono punkty, gdzie można zostać lub skorzystać z materiałowej torby na zakupy, tak aby ograniczyć używanie popularnych jednorazowych foliówek.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c