Inwazja nowego owada. Sieje spustoszenie!

Cydalima perspectalis inaczej ćma bukszpanowa to gatunek w naszym klimacie wcześniej nieznany i inwazyjny. W 2018 roku rozprzestrzeniła się w Polsce. Jego larwa jest niebezpiecznym szkodnikiem mogącym w szybkim czasie spustoszyć nasz ogród.

Ćma znana jest już od 1859 roku, ale dotychczas nie była spotykana w naszym klimacie. Jest gatunkiem rodzimym wilgotnych, subtropikalnych regionów Azji Wschodniej i Azji Południowej (Indie, Chiny, Korea, Japonia i rosyjski daleki wschód). U nas to gatunek inwazyjny.

Ćma składa 10-30 sztuk jaj z którego wylęgają się gąsienice. W ciągu całego sezonu letniego pojawia się około 4-5 pokoleń larw. Larwy żerują tylko na bukszpanie, czyniąc ogromne spustoszenia w tych roślinach. Nasz piękny żywopłot może w ciągu kilka dni zamienić się w same badyle. Młode larwy zjadają tylko miękkie części, starsze całe liście, a te największe również młode pędy. Na roślinie pozostawiają też zielone odchody. W wyniku żeru larwy rośliny w konsekwencji usychają.

Z ćmami i larwami walczy się głównie mechanicznie, chemicznie i przy pomocy pułapek feromonowych. Nasze gatunki ptaków nie zjadają larw, nie wiedząc czy nie są trujące.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c