Jak długo zostanie z nami COVID-19? Ekspert odpowiada

Podczas kongresu „Kontrola i profilaktyka zakażeń związanych ze świadczeniem opieki zdrowotnej” rosyjska naukowiec poruszyła temat zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zwróciła uwagę na to, ile czasu jeszcze może z nami wirus pozostać.

Fot. Shutterstock

Dr Pshenichnaya, zastępca dyrektora ds. klinicznych i analitycznych w Centralnym Instytucie Epidemiologii Rospotrebnadzoru, podczas kongresu „Kontrola i profilaktyka zakażeń związanych ze świadczeniem opieki zdrowotnej”,  przekazała w jakich warunkach wirus SARS-CoV-2 czuje się najlepiej, a w jakich najgorzej, a także ile czasu może z nami zostać. Ekspertka wytłumaczyła, że koronawirus nie jest infekcją sezonową i warto o tym pamiętać. Epidemiolożka jest pewna, że jego aktywność może wynieść w wielu regionach nawet około półtora roku.

Wirus SARS-CoV-2 najbardziej rozprzestrzenia się i jest żywotny w temperaturach od 0 do 10 stopni Celsjusza. Dodatkowo, sprzyja mu sezon jesienno-zimowy, czyli taki jaki obecnie nam towarzyszy. Wirus dobrze się czuje, gdy wilgotność powietrza jest duża. Jak zaznacza, latem było znacznie mniej zakażeń. Oznacza to, że wysokie temperatury nie są odpowiednie dla przenoszenia się COVID-19. Można też zauważyć, że w krajach egzotycznych, np. Tanzanii, liczba przypadków zachorowania na koronawirusa jest niewielka.

Niewykluczone, że do zmniejszenia liczby zakażeń przyczynią się wkrótce szczepionki. W Polsce jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, premier i minister zdrowia zapowiadali, że mogą pojawić się już przy okazji powrotu dzieci do szkół, czyli około połowy stycznia. Jako pierwsi mają zostać zaszczepieni medycy i osoby najbardziej narażone na zakażenie COVID-19.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c