Jak koronawirus wpływa na mózg? Nowe badania

Grupa naukowców sprawdziła wpływ wirusa SARS-CoV-2 na układ nerwowy. Jak się okazuje, koronawirus może doprowadzić do destabilizacji bariery krew-mózg .

Fot. Shutterstock

Naukowcy z Lewis Katz School of Medicine na Temple University przeanalizowali jaki wpływ ma koronawirus na mózg. Wszystko ze względu na to, że wiele osób zakażonych skarży się na problemy neurologiczne, takie jak bóle i zawroty głosy czy problemy z koncentracją.

Jak wynika z badań, białko szczytowe koronawirusa pobudza odpowiedź zapalną w komórkach tworzących barierę krew- mózg. Dochodzi do osłabienia tej bariery, a następnie wirus atakuje połączenia i komórki nerwowe, a także mózg. Jedna z autorek badania tłumaczy, że jest to niezwykle groźne. Nawet małe ognisko procesu zapalnego może mocno uszkodzić tkankę nerwową.

Nie wiadomo jednak jak długo mogą być widoczne skutki zmienionej bariery u osób zakażonych COVID-19. Aby to sprawdzić niezbędne są dalsze badania w tym kierunku.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c