Jak minimalizować koszty spłaty kredytu w CHF?
Artykuł jest wynikiem płatnej współpracy z serwisem internetowykantor.pl.
Sądowa droga „uwalniania się” od kredytu we frankach może być długa i wyboista. Choć większość spraw kończy się pozytywnie dla frankowiczów, to zaniechanie spłacania rat bez odpowiedniego orzeczenia sądu jest co najmniej ryzykowne. Przyjęcie odpowiedniej strategii sprawi jednak, że raty kredytu w CHF będą mniej dotkliwe dla domowego budżetu.
Jak zmieniał się kurs franka?
Wielu frankowiczów zapamięta na zawsze datę 15 stycznia 2015 r. To wtedy Narodowy Bank Szwajcarii przestał bronić kursu wymiany euro na franka szwajcarskiego, a raty kredytów zaciągniętych we frankach podskoczyły nawet o kilkaset złotych. Nie był to jednak koniec złych wiadomości dla frankowiczów, bo od tego czasu kurs CHF był daleki od stabilności, a w 2022 r. przebił symboliczną granicę 5 zł.
Sądy kontra frankowicze
Trwa batalia sądowa pomiędzy frankowiczami a bankami. Przytłaczająca większość spraw rozstrzygana jest na korzyść kredytobiorców, dlatego ugoda frankowa to coraz rzadziej wybierana opcja. Problemem jest jednak czas oczekiwania na prawomocny wyrok. Ten zależy m.in. od lokalizacji i obłożenia lokalnego sądu sprawami tego typu. Choć w pierwszym kwartale 2024 r. można było zauważyć wyraźne przyspieszenie pracy sądów, to i tak średni czas oczekiwania na wyrok w pierwszej instancji może wynosić nawet 1,5 roku, a sprawy trwające 4-5 lat nie są wcale wyjątkiem. Niekorzystne dla banków orzecznictwo sprawia, że część z nich rezygnuje ze składania apelacji, co znacznie przyspiesza bieg wydarzeń.
Jak korzystnie wymieniać PLN na CHF?
Zdecydowanie wyższe w przeliczeniu na PLN raty kredytu (w porównaniu do momentu podpisania umowy), a do tego koszty przygotowania wniosku o unieważnienie umowy i późniejszej obsługi prawnej mogą zrujnować domowy budżet. Jak optymalizować ten wydatek? Na korzystnej wymianie franka potrzebnego do spłaty raty kredytu można oszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Analizując wykres notowań CHF z ostatniego roku: https://internetowykantor.pl/kurs-franka/, łatwo zauważyć, jak zmienne są kursy helweckiej waluty. Na to nakładają się jeszcze różne spready w poszczególnych bankach czy internetowych kantorach. Odpowiedni „timing” oraz wybór najlepszej oferty są więc kluczowe, aby spłata raty była mniej dotkliwa.
Czy frankowicze mogą przestać spłacać raty kredytu?
To bardzo istotne pytanie, które zadaje sobie wielu posiadaczy kredytów hipotecznych w CHF. Zwłaszcza jeśli postępowanie sądowe w ich sprawie jest dalekie od finalizacji. Odpowiedzią jest wniosek o wstrzymanie płatności rat kredytu frankowego (tzw. wniosek o zabezpieczenie roszczeń). Sądy coraz częściej przychylają się do takich postulatów, choć orzecznictwo w zależności od lokalizacji jest zróżnicowane. Szanse na pozytywne rozpatrzenie takiego wniosku są większe, jeśli kapitał kredytu został już spłacony, a do spłaty pozostały „jedynie” odsetki. Nie jest to jednak warunek konieczny. Natomiast zaniechanie spłat bez orzeczenia sądu to dość ryzykowna taktyka, bo może się skończyć pozwem o zapłatę ze strony banku czy zgłoszeniem klienta do Biura Informacji Kredytowej.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.