Jak się zachowuje wariant Delta u zaszczepionych osób? Jakie ma objawy?

Pacjenci w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19 i zarażone wariantem Delta niestety przenoszą wirusa tak samo jak osoby nieszczepione – wynika z badań przeprowadzonych niedawno przez brytyjskich naukowców. 

Fot. Shutterstock

Wedle przeprowadzonych badań stosowane szczepionki (Moderna, Pfizer, AstraZeneca, J&J) przeciwko COVID-19 chronią przed ciężkim przebiegiem i zgonami.

Chociaż zaszczepienie oznacza mniejszą szansę zakażenia, to w organizmie osoby zainfekowanej wariantem Delta poziom wirusa może być taki sam jak u osób nieszczepionych.

W badaniu brytyjskich  naukowców z Oksfordu, we współpracy z Office for National Statistics i Department of Health and Social Care, zostały porównane wyniki 2,6 mln wymazów z nosa i gardła (pobranych od ponad 384 tys. dorosłych między grudniem 2020 r. a połową maja 2021 r.) z 811 tys. wymazów pobranych od 350 tys. dorosłych osób od połowy maja do 1 sierpnia, kiedy dominował już wariant Delta.

Delta to linia B.1.617.2, pierwotnie VOC-21APR-02 – zidentyfikowany w Indiach i oznaczony jako VOC w maju 2021 roku. Ma ok. 60% większą zdolność transmisji niż wariant Alfa. Zawiera m.in. mutacje L452R, T478K i P681R, ale nie zawiera mutacji E484Q znanej z wariantu podstawowego tej linii.

Wariant Delta jest w przebiegu podobny do ciężkiej postaci przeziębienia, wywołuje objawy takie jak: gorączka, ból gardła, ból głowy, katar.

U niektórych pacjentów wystąpiły także m.in. nudności, wymioty oraz bóle mięśni i stawów

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]