Jak skutecznie odstraszyć komary? Pomoże nam 9 naturalnych składników

Sposobów na komary jest multum, jednak większość z nich stanowią chemiczne spraye, świece lub preparaty do kontaktu. Osoby chcące sięgnąć po bardziej naturalne specyfiki również mają szeroki wachlarz wyborów, należy jednak wiedzieć co i w jaki sposób zastosować

Fot. Pixabay

Większość olejków eterycznych są skuteczną alternatywą dla środków chemicznych odstraszających komary w Polsce. Warto jednak zaznaczyć, że podróżując do krajów obarczonych wysokim ryzykiem chorób przenoszonych przez komary (np. malaria lub żółta febra), należy stosować sprawdzone i zalecane klinicznie specyfiki. Olejki eteryczne mogą u niektórych osób również wywołać niepożądane reakcje.

Należy zatem przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • Nigdy nie nakładaj olejków eterycznych bezpośrednio na skórę. Zawsze należy je uprzednio rozcieńczyć, np. w wodzie lub innym oleju.
  • Kupuj olejki od sprawdzonych sprzedawców lub w aptekach.
  • Przed zastosowaniem wykonaj niewielką próbę na skórze i odczekaj minimum godzinę w celu wykluczenia reakcji alergicznych.

Jest wiele naturalnych składników, które sprawią, że komary będą unikały nas jak ognia. Oto najpopularniejsze przykłady:

  1. Olejek cytrynowy – każdy z nas może stworzyć własną mieszankę przeciwko komarom. Wystarczy wymieszać jedną część olejku cytrynowego z eukaliptusa na 10 części oleju słonecznikowego lub oleju z oczaru wirginijskiego. Jednak należy pamiętać, że taki preparat nie jest odpowiedni dla dzieci poniżej 3. roku życia.
  2. Lawenda – doskonale sprawdza się w odstraszaniu natrętnych owadów. Ma również właściwości przeciwbólowe, przeciwgrzybicze i antyseptyczne, zatem nie tylko zapobiega ukąszeniom ale również pielęgnuje skórę. Można używać zarówno olejku lawendowego, świeżych, roztartych kwiatów, jak i uprawiać tę cudownie pachnącą roślinę na balkonie lub parapecie.
  3. Olejek cynamonowy – również sprawia, że komary uciekają z miejsca źródła tego zapachu. Wystarczy kilka kropli dodać do buteleczki z wodą ze spryskiwaczem, a następnie rozpylić na skórę i ubrania.
  4. Olejek tymiankowy – należy wymieszać cztery krople olejku z łyżeczką oleju jojoba lub oliwy. Można również przygotować domowy spray, na który składać się będzie pięć kropli olejku tymiankowego na każde 30 ml wody. Liście tymianku możemy również wrzucić do ogniska, dzięki temu komary nie będą nas dręczyć podczas wieczornych spotkań na łonie natury.
  5. Olejek z kocimiętki greckiej – Nepeta parnassica jest rośliną z rodziny miętowych spokrewniony z dobrze znaną kocimiętką. Ekstrakt i olej z liści potrafi skutecznie odstraszać komary nawet do trzech godzin.
  6. Olej sojowy – aby wykonać domowy preparat należy olej sojowy zmieszać z olejkiem z trawy cytrynowej. Takie połączenie zostało przetestowane na różnych gatunkach komarów przez specjalistów z Uniwersytetu na Florydzie. Według nich, taka mikstura zapewnia długotrwałą ochronę przed tymi owadami.
  7. Cytronella – jest jednym z bardziej popularnych olejków eterycznych stosowanych przeciwko komarom, a także składnikiem wielu komercyjnych preparatów odstraszających te owady, na przykład w świecach.
  8. Olejek z drzewa herbacianego – jest to znany ze swoich właściwości antyseptycznych, przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych olejek eteryczny pochodzący z Australii. Jego dodatkową zaletą jest fakt, że skutecznie odstrasza owady, w tym komary, muszki oraz muchy.
  9. Geraniol – pochodzi on z olejków roślinnych, takich jak cytronella, trawa cytrynowa oraz róża. Jako składnik rodka odstraszającego komary działa od dwóch do czterech godzin, jednak należy go unikać w przypadku skóry wrażliwej.

Źródło: medonet.pl

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl